LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 stycznia 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plWodorowe ogniwa paliwowe
Transport drogowy

Wodorowe ogniwa paliwowe

Toyota rozpoczęła sprzedaż autobusu SORA

26 kwietnia 2018 r.   |  JK

W Japonii trafił do sprzedaży miejski autobus elektryczny zasilany przez ogniwa paliwowe - innymi słowy elektryk na wodór.


Sora ma nietypowy, stereoskopowy kształt / Fot. Toyota

Nowy model Toyoty nazywa się SORA od angielskich słów: sky, ocean, river i air (czyli niebo, ocean, rzeka, powietrze), opisujących obieg wody w przyrodzie. Przed Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi, które mają się odbyć już za dwa lata w Tokio, koncern przewiduje pojawienie się ponad 100 takich autobusów na ulicach japońskich miast.

Globalnie. W ubiegłym roku Toyota rozpoczęła globalną inicjatywę „Start Your Impossible”, której celem jest zmiana charakteru działalności firmy z producenta samochodów na dostawcę usług mobilności, a w tym roku koncern ogłosił, że zamierza do końca roku wycofać się z produkcji osobówek na olej napędowy. Ekologia pełną parą.

Jak możemy przeczytać w oficjalnych materiałach: Toyota zamierza przyczynić się do poprawy funkcjonowania społeczności i jakości życia ludzi, tworząc bardziej egalitarny i zrównoważony model społeczeństwa, w którym każdy może się zmierzyć z tym, co wydaje się dla niego niemożliwe.

Od osobówki do autobusu. Sora została wyposażona w napęd Toyota Fuel Cell System (TFCS) - przyjazny dla środowiska, mogący służyć za awaryjne źródło energii elektrycznej. Napęd został przygotowany dla osobowej Toyoty Mirai, sedana średniej wielkości z silnikiem elektrycznym, a teraz zaadaptowano go do znacznie większego pojazdu. Mirai nie emituje dwutlenku węgla ani żadnych spalin, jest przy tym cichy i generuje minimalny poziom wibracji.

Model Sora można wyposażyć w zewnętrzne urządzenie wyjściowe o maksymalnej mocy 9 kW. Dzięki temu autobusy na wodór mogą stać się elementem miejskiego systemu awaryjnego zaopatrzenia w prąd w sytuacjach kryzysowych. Jeden taki pojazd może dostarczyć nawet do 235 kWh energii.

Komfort i bezpieczeństwo. W nowym modelu autobusu Toyota zastosowała po raz pierwszy w Japonii niektóre rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Siedzenia automatycznie składają się po zwolnieniu przez pasażera, ułatwiając korzystanie z autobusu osobom na wózkach inwalidzkich oraz rodzicom prowadzącym wózki dziecięce. Kierowca ma do dyspozycji system ośmiu kamer o wysokiej rozdzielczości we wnętrzu i na zewnątrz autobusu, służących do wykrywania pieszych i rowerzystów w otoczeniu pojazdu.

System kontroli przyspieszenia zapobiega gwałtownemu nabieraniu prędkości, zapewniając płynną jazdę. Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym bez pośrednictwa skrzyni biegów, co dodatkowo redukuje szarpnięcia w porównaniu do konwencjonalnych autobusów spalinowych.« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 49-52/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus