LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 stycznia 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plWszystkie artykuły
Artykuły

Transport kolejowy, intermodalny

Wybór artykułów w temacie: Transport szynowy (więcej czytaj w naszej gazecie. Zamów prenumeratę)
Na Dolnym Śląsku wymieniono 21 rozjazdów 
14 grudnia 2018 r.

Na Dolnym Śląsku PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły wymianę 21 rozjazdów, z ogólnopolskiego programu wartego 214 mln zł. Tym samym na całej sieci kolejowej zamieniono 221 z 245 tych urządzeń.

więcej
PKP Cargo rozwija ekspansję w Europie 
13 grudnia 2018 r. | Aktualności TSL

Advanced World Transport (AWT), spółka z Grupy PKP Cargo, podpisała 6 XII w Lublanie umowę nabycia 80% udziałów w słoweńskiej spółce Primol-Rail.

więcej
Kraków otrzymał kredyt na 90 tramwajów 
10 grudnia 2018 r. | Aktualności TSL

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie kredytu na łączną sumę 376 mln zł (ok. 87 mln euro) na zakup 90 nowoczesnych, niskopodłogowych i energooszczędnych tramwajów oraz modernizację istniejących.

więcej
Więcej wagonów dla PKP Intercity 
20 listopada 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Intercity rozszerzyło trzy umowy na modernizację 163 wagonów podpisane w tym roku z Pesą Bydgoszcz. Przewoźnik zamówił dodatkowo modernizację kolejnych 82 pojazdów. Do spółki trafi więc łącznie aż 245 komfortowych wagonów. Wartość całego zamówienia to ponad 1 mld zł.

więcej
Wiadukty w Krakowie - dla kolei i miasta 
31 października 2018 r. | Aktualności TSL

Kończy się modernizacja wiaduktów kolejowych w Krakowie. Pomyślnie wykonano próby obciążeniowe trzech obiektów. To zapowiedź otwarcia nowych torów w kierunku Katowic.

więcej
Rząd ogłosił Program Kolej Plus 
24 października 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili w ubiegłym tygodniu rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej, tzw. Program Kolej+. Według jego założeń dostęp do połączeń kolejowych mają uzyskać mieszkańcy takich miast jak: Jastrzębie-Zdrój, Myślenice, Sokołów Podlaski, Żnin, Turek czy Śrem. W pierwszej fazie zaplanowano 21 odcinków linii przeznaczonych do reaktywacji.

więcej
Podpisano umowę na rewitalizację linii nr 25 
21 października 2018 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu podpisano umowę z Krajowego Programu Kolejowego o wartości 188 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na trasie Padew-Mielec-Dębica. W ciągu dwóch lat przebudowane zostaną perony w miejscowościach Mielec, Rzochów, Wojsław, Pustków, Rzemień, Przecław, Dąbie, Kochanówka i Pustynia.

więcej
Modernizacja linii Łódź-Kutno 
13 października 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podpisały umowę za blisko 130 mln zł na dokumentację i modernizację linii Ozorków-Łęczyca. To jeden z etapów poprawy komfortu podróży na trasie Łódź–Kutno.

więcej
Trwają testy na warszawskiej linii obwodowej 
9 października 2018 r.

Zakończyły się zasadnicze prace na linii obwodowej od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto tam jazdy zapoznawcze. Połączenia i obsługa podróżnych powrócą od 21 X wraz z nowym rozkładem jazdy.

więcej
NaviRail 2018 zintegruje branżę TSL na Pomorzu Zachodnim 
1 października 2018 r. | Aktualności TSL

W dniach 17-18 października – już po raz drugi w Szczecinie w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – odbędzie się konferencja NaviRail skierowana do przedsiębiorców reprezentujących transport morski, kolejowy i śródlądowy. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest spółka Kurier Kolejowy.

więcej
Będzie kolej do lotniska w Pyrzowicach 
24 września 2018 r.

Lotnisko w Pyrzowicach wreszcie doczeka się linii kolejowej, łączącej je z miastami aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Ponad 0,5 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie.

więcej
Nowy Vectron we flocie Cargounit 
11 września 2018 r.

Niezależny operator wynajmu lokomotyw towarowych, Cargounit, powiększył swoją flotę o nowoczesną, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Pojazd będzie jeździć w barwach Lotos Kolej.

więcej
Grupa Wyszehradzka na dobrych torach 
10 września 2018 r. | Aktualności TSL

Koleje towarowe państw Grupy Wyszehradzkiej podpisały memorandum o współpracy. Celem sygnatariuszy dokumentu jest podniesienie konkurencyjności kolei, czego efektem ma być wzrost przewozów towarów pociągami w krajach V4 i w europejskim korytarzu transportowym północ-południe.

więcej
Siemens Mobility prezentuje pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie 
5 września 2018 r. | Aktualności TSL

Siemens Mobility, we współpracy z ViP, zaprezentuje pierwszy na świecie autonomiczny tramwaj podczas nadchodzących targów InnoTrans 2018. Siemens Mobility zademonstruje jazdy testowe tramwaju autonomicznego na sześciokilometrowym odcinku linii tramwajowej w Poczdamie w Niemczech w dniach 18-21 września, 2018 roku.

więcej
Z Kijowa do Przemyśla szybko i wygodnie 
23 sierpnia 2018 r.

W ostatnich latach na Kolei Ukraińskiej (UZ) notuje się duży postęp w rozwoju przewozów pasażerskich. Powstała sieć połączeń komfortowymi pociągami InterCity i InterCity+. Obecnie liczy ona 6332 km, pociągi zatrzymują się na 47 stacjach. Ukraińskie IC dojeżdża do największych miast – Charkowa, Odessy, Lwowa, Krzywego Rogu, Zaporoża oraz do miast w obwodzie donieckim – Konstantinowki i Pokrowska. Z największą częstotliwością jeżdżą do Charkowa – 5 par dziennie i Lwowa – 3 pary.

więcej
Nowe połączenie kolejowe Kraków-Praga  
19 lipca 2018 r.

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express uruchomi 20 VII połączanie pasażerskie Kraków–Katowice–Praga. A to oznacza, iż polski rynek dalekobieżnych kolejowych przewozów pasażerskich został zliberalizowany - PKP Intercity ma konkurencję.

więcej
Nowa spółka Siemensa w Polsce 
18 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Z początkiem lipca branża Mobility Siemensa została wyodrębniona ze struktury macierzystej firmy i rozpoczęła działalność jako nowa spółka - Siemens Mobility Sp. z o.o. Kapitał zakładowy został ustanowiony na poziomie ponad 9,5 mln złotych. W strukturze firmy znalazło się około 100 osób.

więcej
Trzeci tor dla Trójmiasta 
16 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z Egis Poland Sp. z o.o. oraz WYG International Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego na odcinku Gdańsk Osowa–Gdynia Główna linii kolejowej nr 201.

więcej
CPK wchłonął Luxtorpedę 2.0 
15 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Program Luxtorpeda 2.0, którego celem jest stworzenie innowacyjnych pojazdów szynowych, został włączony w komponent kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

więcej
W Jaworznie-Szczakowej – podróże z nowego peronu 
12 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Na stacji Jaworzno-Szczakowa, podróżni pociągów w kierunku Katowic i Krakowa korzystają już z nowego peronu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. włączają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, powstają bezkolizyjne skrzyżowania. Na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia, modernizowanym za prawie 300 mln zł, widać efekty inwestycji.

więcej
Toruń zyska lepszy dostęp do kolei 
8 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Sprawniejsze przejazdy w aglomeracji toruńskiej, wygodny peron na stacji Toruń Miasto i dostosowanie infrastruktury pasażerskiej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – to planowane efekty prac pomiędzy stacjami Toruń Główny i Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP S.A. i Miasto Toruń podpisali porozumienie w sprawie poprawy komunikacji w ramach programu BiT City.

więcej
Idzikowice: Szybciej na CMK oraz bezpieczniej dla kierowców i pasażerów pociągów 
6 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę drogi i ciągu pieszo-rowerowego w  Idzikowicach. Inwestycja zapewni mieszkańcom bezpieczne przekraczanie torów w rejonie stacji Idzikowice. Możliwy będzie także szybszy przejazd pociągów przez stację. To kolejny element podnoszenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej.

więcej
Towary jadą nowym mostem nad Wieprzem  
3 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Pierwsze pociągi pojechały nowym mostem nad Wieprzem koło Dęblina. To kolejny etap modernizacji linii Lublin – Warszawa. Obecnie jeden 170 m most zapewnia już sprawny przejazd ciężkich składów towarowych do Zakładów Azotowych w Puławach. Jeszcze w tym roku obok nowej przeprawy powstanie druga. Mosty zapewnią sprawne podróże i transport ładunków zmodernizowaną linią z Lubelszczyzny na Mazowsze.

więcej
Trwają prace na łódzkim węźle kolejowym 
28 czerwca 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 30 mln zł zwiększają możliwości transportu na łódzkim węźle kolejowym. Dzięki temu więcej pociągów towarowych sprawniej dojedzie do terminalu w Łodzi Olechowie, pasażerowie skorzystają z wygodniejszego przystanku w Słotwinach, a pociągi dalekobieżne płynnie przejadą przez samą Łódź.

więcej
Nowy wiadukt kolejowy usprawni transport w Kostrzynie 
18 czerwca 2018 r. | Aktualności TSL

Powstanie wiadukt kolejowy w Kostrzynie w województwie wielkopolskim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Gmina Kostrzyn podpisały dziś porozumienie dotyczące współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania. Nowy obiekt usprawni transport i zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

więcej
Modernizacja linii Szczytno-Ełk 
13 czerwca 2018 r. | Aktualności TSL

Dzięki modernizacji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą szybsze i wygodniejsze podróże na linii ze Szczytna do Ełku. Na odcinku od Pisza do Ełku wymieniane są obecnie tory oraz remontowane perony. Rusza także przebudowa odcinka z Pisza do Szczytna. Są niezbędne zmiany w komunikacji, które potrwają do maja 2019 r.

więcej
245 nowych rozjazdów do końca 2018 r. 
13 czerwca 2018 r.

Od połowy marca PKP Polskie Linie Kolejowe realizują projekt wymiany rozjazdów. Do końca tego roku zarządca infrastruktury zamontuje 245 nowych urządzeń w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Najwięcej w woj. wielkopolskim (62) i zachodniopomorskim (42). Koszt tego projektu to ponad 214 mln zł.

więcej
Dzięki dodatkowym peronom wygodniej do Warszawy 
7 czerwca 2018 r. | Aktualności TSL

Od 10 czerwca pociągi z Krakowa do Warszawy będą obsługiwane z dodatkowych peronów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują modernizację linii średnicowej w Krakowie. W wakacje wykonawca ograniczy zmiany dotyczące pasażerów, by ułatwić podróże. W kolejny etap wchodzi przebudowa stacji Kraków Główny.

więcej
Nowa euroazjatycka linia kolejowa 
31 maja 2018 r.

Uruchomienie euroazjatyckiej towarowej linii kolejowej łączącej Chiny z Europą ogłosiła niedawno spółka C.H. Robinson. Nowa oferta obejmuje połączenia pomiędzy dziewięcioma terminalami początkowymi w Chinach z ośmioma miastami docelowymi w Europie.

więcej
Najnowsze rozwiązania transportowe dla Aglomeracji Śląskiej 
30 maja 2018 r. | Aktualności TSL

Na XXIII Konferencji Naukowej „Pojazdy Szynowe 2018”, która odbyła się w dniach 22-25 V na Politechnice Śląskiej, Alstom zaprezentował przełomowe technologie pozwalające sprostać potrzebom zarówno przewoźników, jak i pasażerów w Aglomeracji Śląskiej. Jednym z wielu omawianych przez producenta rozwiązań był system metra Axonis.

więcej
21 nowych Elfów dla SKM 
28 maja 2018 r.

W siedzibie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, 21 V podpisano umowę na dostawę nowego taboru. Na stołeczne tory wyjadą Elfy drugiej generacji. Dostarczy je bydgoska Pesa. Wartość zamówienia podstawowego to 310,5 mln zł.

więcej
Odnowiona stacja Stalowa Wola Rozwadów 
22 maja 2018 r. | Aktualności TSL

W czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczną kolejny etap przebudowy stacji Stalowa Wola Rozwadów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują przebudowę stacji. Zarządca infrastruktury sukcesywnie buduje kolejne tory i wymienia rozjazdy. Montowana jest nowa sieć trakcyjna. Wkrótce roboty przeniosą się na drugą część stacji. Inwestycja w Stalowej Woli odbywa się w ramach modernizacji i elektryfikacji linii nr 68 do Lublina, której wartość wynosi 367 mln zł.

więcej
Trwa modernizacja linii kolejowej nr 7 
16 maja 2018 r. | Aktualności TSL

W maju na trasie Lublin–Warszawa montowany jest największy, 170-metrowy most na Wieprzu. Już nasunięto pierwszą 1000-tonową konstrukcję. PKP PLK za ok. 145 mln zł zmieniają też stację Dęblin. Budowane są nowe perony z windami i przejście podziemne. Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest najważniejszą inwestycją w regionie. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem dzięki temu już w 2022 r. podróż pociągiem z Lublina do Warszawy zajmie 1,5 godziny - powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda Lubelski.

więcej
Szczecińska Kolej Metropolitalna powoli nabiera rozpędu 
14 maja 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetargi na budowę infrastruktury istotnej dla realizacji projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Kolej w planowane linie o długości 120 km zainwestuje 640 mln zł.

więcej
Modernizacja kolejowych wiaduktów linii średnicowej w Krakowie 
7 maja 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają modernizację wiaduktów w Krakowie po wschodniej stronie Wisły. W maju ruszy rozbudowa wiaduktu nad ul. Powstańców Wielkopolskich. Będzie on szerszy i dostosowany do obsługi większej liczby pociągów. Postępuje największa kolejowa inwestycja w stolicy Małopolski. Efektem będą sprawne podróże aglomeracyjne i dalekobieżne.

więcej
Szybciej koleją w Bieszczady 
25 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

Bezpośrednią jazdę pociągów i krótszy czas podróżowania z Rzeszowa do Krosna i dalej w Bieszczady zapewni budowa łącznicy kolejowej Jedlicze - Szebnie na Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg szacowany na 2 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej.

więcej
Nowa inwestycja PKP LHS 
24 kwietnia 2018 r.

Spółka PKP LHS oddała w ubiegłym tygodniu nową inwestycję, która ma pomóc w udrożnieniu polskiej części Nowego Jedwabnego Szlaku. Na stacji Hrubieszów otworzono mobilny system kontroli fito-sanitarnej.

więcej
Nowe przystanki kolejowe w Jeleniej Górze 
16 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

Dwa nowe i dwa zmodernizowane przystanki usprawnią komunikację w jeleniogórskiej aglomeracji. Mieszkańcy w grudniu 2019 r. zyskają lepszy dostęp do kolejowych połączeń w Cieplicach i Sobieszowie. Inwestycje za prawie 18 mln zł, w ramach RPO województwa dolnośląskiego, prowadzą PKP Polskie Lnie Kolejowe S.A.

więcej
Z prędkością 275 km/godz. przez tunel Św. Gotarda 
11 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

W wielkanocny weekend odbyły się jazdy próbne pojazdu Giruno, który pojechał z prędkością 275 km/godz. przez tunel bazowy Świętego Gotarda.

więcej
Ponad 600 mln zł na inwestycje w tabor 
9 kwietnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie duże umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu i unowocześnienia taboru. Beneficjentami są PKP Intercity i SKM Warszawa.

więcej
60 lokomotyw do modernizacji 
7 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Cargo S.A. zawarło, 4 IV, umowę na modernizację - w okresie od października 2018 do maja 2021 r. - 60 lokomotyw spalinowych serii SM48.

więcej
25 pociągów regionalnych do południowych Niemiec 
3 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

Alstom otrzymał dwa zamówienia na dostawę 25 pociągów regionalnych Coradia Lint do południowych Niemiec. DB Regio Bayern zamówił 20 pociągów o łącznej wartości 93 mln euro, a Hohenzollerische Landesbahn AG (HzL) pięć dodatkowych pociągów, o łącznej wartości 23 mln euro.

więcej
Dobry rok kolei francuskich 
28 marca 2018 r.

W 2017 r. koleje francuskie SNCF miały 33,5 mld euro przychodu - o 4,2% więcej niż rok wcześniej. To efekt większej liczby przewiezionych pasażerów i ładunków.

więcej
Nowy korytarz transportowy z Azji do Europy 
28 marca 2018 r.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji „South-West Route”, która odbyła się 14 II w Warszawie, podpisali porozumienie organizujące przewozy w nowym korytarzu transportowym zmniejszającym o 1 tys. km dystans pomiędzy Indiami a Polską.

więcej
Połączenie kolejowe do portu lotniczego w Pyrzowicach 
21 marca 2018 r. | Aktualności TSL

Za ponad 15 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla projektu pn.: „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Inwestycja zwiększy możliwości podróży koleją, w tym dojazd do lotniska w Pyrzowicach.

więcej
Dobre wyniki czeskich kolei pasażerskich 
17 marca 2018 r.

W zeszłym roku koleje pasażerskie w Czechach przewiozły łącznie 180,9 mln pasażerów. Ale z tego aż 174,7 mln przypada na państwowe koleje Ćeskie Drachy (ČD), a pozostałe na prywatnych przewoźników: RegioJet i Leo Express.

więcej
Kolejny rok ze wzrostem 
16 marca 2018 r.

W 2017 r. z usług Przewozów Regionalnych (właściciel marki Polregio) skorzystało o 384 tys. pasażerów więcej, niż w roku poprzednim. Przewoźnik utrzymał pozycję lidera i posiada obecnie 26,3% udziałów w rynku pod względem liczby przewożonych pasażerów.

więcej
Powstanie zero-emisyjny pociąg 
14 marca 2018 r. | Aktualności TSL

Spółka Siemens i firma Ballard Power Systems Inc., kanadyjski producent ogniw paliwowych, planują wspólne badania nad rozwojem napędu opartego na ogniwach paliwowych do pociągu Mireo produkowanego przez Siemensa.

więcej
Dzień bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym 
13 marca 2018 r. | Aktualności TSL

Oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie organizuje czwartą edycję „Podkarpackich dni biznesu”, które zaplanowane zostały w dniach 20-23 marca 2018 r. Podobnie jak przy poprzednich edycjach partnerem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

więcej
Rosną kolejowe przewozy intermodalne 
12 marca 2018 r.

Masa przewiezionych ładunków w transporcie intermodalnym wyniosła w 2017 r. 14,7 mln t. Wynik ten, podany przez Urząd Transportu Kolejowego, oznacza roczny wzrost o prawie 15% (1,9 mln t).

więcej
Nowoczesny pociąg sieciowy 
5 marca 2018 r. | Aktualności TSL

Szybszą budowę i modernizację sieci trakcyjnej zapewni nowoczesny pociąg sieciowy zakupiony przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Nowy pojazd będzie pracował podczas prowadzenia prac inwestycyjnych.

więcej
Inwestycje PKP PLK na Śląsku 
28 lutego 2018 r. | Aktualności TSL

Za ponad 200 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią linię kolejową Tunel – Bukowno – Sosnowiec Południowy. Ogłoszono przetarg na przebudowę peronów i torów na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia szacowany na ponad 42 mln zł. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów, skrócą się podróże a także usprawni się przewóz towarów.

więcej
Modernizacja odcinka Opole-Kędzierzyn Koźle z nadzorem 
28 lutego 2018 r.

Umowę na pełnienie nadzoru nad opracowaniem dokumentacji projektowej i robotami budowlanymi przy modernizacji odcinka Opole-Kędzierzyn Koźle na międzynarodowej trasie E 30, podpisały w ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe i firma Ekocentrum Sp. z o.o. z Wrocławia. Kontrakt ma wartość ponad 9,5 mln zł.

więcej
Przygotowania do liberalizacji rynku kolejowego 
27 lutego 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła 20 II projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego.

więcej
Przygotowanie lepszych podróży na trasie Lubartów – Parczew 
19 lutego 2018 r. | Aktualności TSL

Dla pasażerów wygodne perony na 8 stacjach i przystankach, nowe przystanki w Laskach i Berejowie, sprawne przejazdy towarowe i wyższy poziom bezpieczeństwa– takie będą m.in. efekty przebudowy odcinka Lubartów – Parczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew. Szacowana wartość prac ok. 70 mln zł.

więcej
Hiszpańska kolej dodaje gazu 
16 lutego 2018 r.

Renfe, państwowy przewoźnik kolejowy w Hiszpanii, planuje włączyć do swego taboru pociągi na skroplony gaz ziemny. W styczniu ruszyły pierwsze testy nowych pojazdów.

więcej
Oddalono odwołanie w sprawie Griffinów dla PKP Intercity 
14 lutego 2018 r. | Aktualności TSL

W dniu wczorajszym Krajowa Izba Odwoławcza w całości oddaliła odwołanie, wniesione przez Pesę Bydgoszcz, w związku z wynikiem przetargu na dostawę dwudziestu lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity.

więcej
Blisko 1,23 mld zł dofinansowania z UE 
13 lutego 2018 r.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało blisko 1,23 mld zł dofinansowania dla 10 projektów kolejowych startujących w konkursie w ramach działania 5.2 Rozwój transportu kolejowego poza Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T). Dzięki temu przewoźnicy regionalni oraz województwa będą mogli kupić tabor wart ponad 3 mld zł.

więcej
Dobre wyniki PKP Intercity 
9 lutego 2018 r. | Aktualności TSL

PKP Intercity podsumowało ubiegły rok. Z usług przewoźnika skorzystało w nim 42,8 mln pasażerów, czyli o 4,3 mln więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 11% wzrost liczby podróżnych w porównaniu do 2016 r. i osiągnięcie lepszych rezultatów niż przewidywano w prognozach, które zakładały 39,2 mln osób.

więcej
Pilotażowy pociąg intermodalny 
1 lutego 2018 r.

W ostatnich dniach ubiegłego roku Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne (KPS) uruchomiło pierwszy pociąg intermodalny, który załadowany naczepami drogowymi pokonał trasę Świnoujście-Wrocław-Świnoujście. Był to pilotażowy przejazd, którego głównym zadaniem była weryfikacja wszelkich założeń organizacyjnych projektu.

więcej
Pomoc publiczna niezgodna z unijnym prawem? 
29 stycznia 2018 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, iż przeprowadzi dochodzenie w sprawie wsparcia publicznego, jakie uzyskały Przewozy Regionalne od polskiego rządu.

więcej
ERTMS na międzynarodowej trasie E20 
18 stycznia 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 5 I umowę na zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice–Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego) oraz nadzór inżynierski. Wartość tej umowy to 707 mln zł.

więcej
50 nowych niskopodłogowych tramwajów dla Krakowa 
16 stycznia 2018 r. | Aktualności TSL

We wtorek, 16 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie w obecności Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisało z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA i Stadler Polska Sp. z o.o. umowę ramową (obejmującą 50 tramwajów) wraz z umową realizacyjną pierwszej części zamówienia obejmującej dostawę 35 tramwajów.

więcej
Nowe pojazdy techniczne PLK 
16 stycznia 2018 r.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa technicznego PKP PLK S.A. uzupełnił specjalny pociąg ratownictwa technicznego oraz 10 pojazdów szynowo–drogowych. Sprzęt ten, służący do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej, kosztował ponad 15 mln zł. W 2018 r. zarządca infrastruktury planuje kolejne zakupy za ok. 11 mln zł.

więcej
Umowa na projekt modernizacji linii średnicowej 
15 stycznia 2018 r. | Aktualności TSL

10 I PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za 27,6 mln zł na wykonanie dokumentacji projektu modernizacji warszawskiej linii średnicowej. W ramach inwestycji zostaną wybudowane nowoczesne przystanki Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle.

więcej
21 inwestycji o wartości ponad 4 mld euro 
14 grudnia 2017 r.

Od 2016 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymują z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF) miliardy euro na modernizację kolejowych tras. Zarządca narodowej infrastruktury, podpisał umowy zapewniające dofinansowanie 21 projektom.

więcej
Torpol ma umowę z Grupą Tauron 
13 grudnia 2017 r. | Aktualności TSL

Torpol, firma zajmująca się modernizacją linii kolejowych, podpisała z jedną ze spółek Grupy Tauron - Nowe Jaworzno Grupa Tauron - umowę o wartości 367,28 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie układu torowego przy budowanym bloku energetycznym w Elektrowni Jaworzno III.

więcej
Ruszył nowy rozkład jazdy 
13 grudnia 2017 r.

10 XII na kolei zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. PKP Intercity uruchomiło więcej pociągów, pojawiły się nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra–Szczecin i Katowice–Wiedeń. Na niektórych trasach skrócił się czas przejazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje.

więcej
WINK – nowy typ pojazdu 
7 grudnia 2017 r.

Firma Stadler dostarczy przewoźnikowi Arriva Netherlands 18 pociągów nowego typu o nazwie WINK. To dwuczłonowy zespół trakcyjny przeznaczony do eksploatacji na liniach regionalnych o mniejszej liczbie pasażerów.

więcej
Na Nowym Jedwabnym Szlaku 
6 grudnia 2017 r.

Globalny operator logistyczny, Gefco, odebrał załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji.

więcej
Trwa modernizacja linii z Warszawy do Lublina 
22 listopada 2017 r. | Aktualności TSL

Między stacjami od Otwocka do Lublina trwają intensywne prace modernizacyjne. Zdemontowano sieć trakcyjna i wywieziono tory. Przebudowywane są perony m.in. w Dęblinie, Garwolinie i Pilawie. W sumie na trasie przebudowane będą 34 stacje i przystanki.

więcej
Nowe trasy KD do Czech 
22 listopada 2017 r.

W nowym rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich, który wejdzie w życie od 10 grudnia, znajdzie się nie tylko większa liczba połączeń, ale także nowe trasy do Czech. Podróżni będą mogli wybrać się z przewoźnikiem do Lichkova i Adršpachu.

więcej
650 mln euro na inwestycje kolejowe 
18 listopada 2017 r. | Aktualności TSL

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce kwotą 650 mln euro. Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym tygodniu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych, w ramach których odnowionych będzie ok. 1150 km linii kolejowych.

więcej
Stacja Gdańsk Główny bardziej komfortowa i funkcjonalna 
13 listopada 2017 r. | Aktualności TSL

Trwa kompleksowa modernizacja stacji Gdańsk Główny. Zmieniają się perony, zdemontowana jest wiata, tory i sieć trakcyjna. W listopadzie rozpoczną się roboty w tunelu łączącym perony i dworzec autobusowy z miastem. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 62 mln zł zapewni wszystkim lepszy dostęp do pociągów i wygodniejsze podróże ze stolicy Pomorza.

więcej
Dobre wyniki polskich kolei po trzech kwartałach 2017 r. 
8 listopada 2017 r.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. z usług kolejowych przewoźników pasażerskich skorzystało blisko 228 mln podróżnych. Jeśli chodzi natomiast o transport towarów to, jak podał Urząd Transportu Kolejowego, od stycznia do września przewieziono ich prawie 177 mln t.

więcej
Norweskie Vikersund z podkładami polskiego producenta 
25 października 2017 r. | Aktualności TSL

Grupa Track Tec S.A. wkroczyła na kolejny skandynawski rynek. Po Szwecji, gdzie dostarczono podkłady drewniane m.in. do portowych miejscowości Ystad oraz Piteå czy też na potrzeby linii kolejowej „Inlandsbanan”, produkty polskiej spółki trafiły do Norwegii. To pierwsze zlecenie producenta na tym rynku.

więcej
Nowy przewoźnik pasażerski na polskich torach 
25 października 2017 r.

Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzję o przyznaniu dostępu do polskich torów na trasie Kraków–Katowice-Praga czeskiemu prywatnemu pasażerskiemu przewoźnikowi kolejowemu Leo Express. A to oznacza, że czeska firma będzie mogła zacząć wozić pasażerów już 10 XII 2017 r.

więcej
Ćwierć miliarda zł na przejazdy kolejowe 
25 października 2017 r.

W ubiegłym tygodniu, 17 X, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podpisały pięć umów dotyczących modernizacji 182 przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju. Łączna wartość tych umów to 256,7 mln zł.

więcej
Bilety Polregio w salonikach Kolportera 
18 października 2017 r.

Od 19 X pasażerowie mogą kupować bilety na pociągi Polregio w blisko 800 salonikach prasowych Kolportera. Tego dnia spółka Przewozy Regionalne, rozszerzyła współpracę z firmą Teroplan S.A., właścicielem serwisu e-podróżnik.pl oraz spółką  Kolporter.

więcej
Koleje czeskie planują budowę KDP 
12 października 2017 r.

Koleje Czeskie planują budowę kolei dużych prędkości do granicy z Polską. Po jej wybudowaniu pociągi pojadą ponad 300 km/godz., a Wrocław zyska szybsze połączenie do Pragi.

więcej
Kolejowe serce Europy biło w Gdańsku 
10 października 2017 r.

Tradycyjnym już zapaleniem zielonego światła na kolejowym sygnalizatorze – tym razem przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Bittela rozpoczęły się dwunaste, międzynarodowe targi TRAKO 2017. Impreza, odbywająca się w dniach 26-29 IX, zgromadziła 700 wystawców z 25 krajów. Podczas jej trwania miało miejsce wiele ciekawych debat, konferencji i seminariów.

więcej
Nowe strategie, umowy, pojazdy oraz nagrody... i koktajle 
10 października 2017 r.

12 targom TRAKO, poza sferą wystawienniczą, merytorycznymi debatami i seminariami, towarzyszyły również inne ciekawe wydarzenia. Podpisywano ważne umowy, prezentowano nowe pojazdy, strategie taborowe, raporty, wręczano nagrody, ale także spotykano się w luźnej, rozrywkowej atmosferze. Jednym słowem działo się. Poniżej subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń.

więcej
Przebudowa linii kolejowej nr 93 na odcinku Trzebinia-Oświęcim 
2 października 2017 r. | Aktualności TSL

Firma ZUE SA, jeden z czołowych podmiotów branży budownictwa kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej oraz wykonawca infrastruktury energetycznej, skupiająca w swych ramach potencjał projektowy, handlowo-produkcyjny i wykonawczy, podpisała ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlano - montażowych w ramach zadania inwestycyjnego pn. Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim.

więcej
Trwają prace na linii obwodowej w Warszawie 
27 września 2017 r. | Aktualności TSL

Na linii obwodowej w Warszawie powstają nowe wiadukty nad ulicami Kasprzaka, Wolskiej i Zawiszy. Budowane są kładki nad ulicami Prądzyńskiego i Górczewską. Wykonawcy montują także tory i konstrukcje sieci trakcyjnej. Inwestycja warta 196 mln zł znacznie usprawni komunikację nie tylko w stolicy

więcej
Modernizacja linii Działdowo-Olsztyn 
27 września 2017 r.

Na początku ubiegłego tygodnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w Olsztynie umowę na realizację modernizacji trasy Działdowo-Olsztyn. Projekt o wartości ponad 260 mln zł finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

więcej
Plus pociągiem przyszłości 
26 września 2017 r.

W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, 19 IX, podpisano porozumienie, którego celem jest wybudowanie pojazdu szynowego z podwójnym napędem spalinowo-elektrycznym. To wspólne przedsięwzięcie spółek: H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Przewozy Regionalne oraz Polski Tabor Szynowy.

więcej
CPK powstanie w Stanisławowie 
25 września 2017 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu, po wtorkowym posiedzeniu rządu, pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował, że centralne lotnisko powstanie w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów.

więcej
Dobre wyniki litewskich kolei 
13 września 2017 r.

W I półroczu 2017 r. obroty Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai - LG) wyniosły 242 mln euro. Jest to o 3,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

więcej
Rynek kolejowych przewozów pasażerskich coraz bardziej konkurencyjny 
12 września 2017 r.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał kolejne decyzje przyznające otwarty dostęp na przewozy międzywojewódzkie. Otrzymały je Arriva RP sp. z o.o. oraz Koleje Dolnośląskie S.A.

więcej
Taniej pociągami z Poznania do Leszna 
6 września 2017 r. | Aktualności TSL

POLREGIO wprowadza kolejne nowości w obrębie integracji transportu pasażerskiego. Od początku września mieszkańcy Województwa Wielkopolskiego mogą skorzystać z jeszcze bardziej rozbudowanego biletu zintegrowanego „Bus-Tramwaj-Kolej”. Pasażerowie pomiędzy Poznaniem a Lesznem mogą skorzystać z nowej oferty „Połączenie w dobrej cenie”.

więcej
Koleje Małopolskie coraz popularniejsze 
18 sierpnia 2017 r.

Ponad 2,8 mln osób przewiozły Koleje Małopolskie w I półroczu 2017 r. To o 42% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik ten plasuje spółkę województwa na drugim miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów spośród wszystkich polskich przewoźników kolejowych.

więcej
2667 km linii kolejowych z ERTMS do 2023 r. 
16 sierpnia 2017 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło prace nad przygotowaniem „Krajowego Planu Wdrożenia Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności Sterowanie”. W lipcu 2017 r. plan przekazano Komisji Europejskiej.

więcej
57 ezt dla DB Regio 
14 sierpnia 2017 r. | Aktualności TSL

Spółka DB Regio AG zamówiła u Siemensa 57 trzywagonowych składów pociągów Mireo. Jest to drugie zamówienie na nowe regionalne i podmiejskie pociągi producenta po tym jak zostały one wprowadzone na rynek latem 2016 r.

więcej
Nowe tory w Rybnickim Okręgu Węglowym 
4 sierpnia 2017 r. | Aktualności TSL

Rozpoczęły się prace na linii Chybie – Żory – Rybnik - Nędza. Przebudowanych zostanie 5 stacji i 5 przystanków osobowych, 60 km torów, 20 przejazdów kolejowo-drogowych i 91 obiektów inżynieryjnych. Efektem tych robót będą lepsze połączenia pasażerskie i szybszy przewóz towarów w Rybnickim Okręgu Węglowym. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowy S.A. warta jest ponad 370 mln zł.

więcej
Umowa na modernizację lokomotyw dla PKP LHS 
2 sierpnia 2017 r. | Aktualności TSL

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. oraz NEWAG S.A. podpisały dn. 26 lipca 2017 r. umowę na modernizację 10 lokomotyw spalinowych ST 44.

więcej
Modernizacja trasy Gniezno-Września-Jarocin 
25 lipca 2017 r.

W ubiegłym tygodniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 43,6 mln zł na poprawę linii Września–Gniezno. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

więcej
Szybciej koleją ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego 
24 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Będzie krótsza podróż, komfortowe perony w Czaplinku i na 10 przystankach oraz sprawny przewóz towarów - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś umowę na rewitalizację trasy Szczecinek – Runowo Pomorskie. Inwestycja o wartości 134 mln zł (netto) zostanie sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

więcej
Modernizacja ostatniego odcinka „Wiedenki” 
24 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 20 VII umowę o wartości ponad 370 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku Częstochowa–Zawiercie.

więcej
Warszawa. Cztery rozebrane wiadukty, szykują się nowe perony 
18 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Sprawnie przebiegają prace na linii obwodowej w Warszawie. Już rozebrano wiadukty nad czterema ulicami, znikają stare perony Warszawa Zachodnia, Warszawa Kasprzaka, Warszawa Koło. Wykonawca zdemontował sieć trakcyjną i tory. Podczas prac skrócono czas zamknięcia ul. Wolskiej, ograniczony jest teren robót na ul. Kasprzaka. Utrzymany jest harmonogram inwestycji wartej 200 mln zł, która istotnie poprawi komunikację dla mieszkańców Warszawy.

więcej
Tramino podbijają niemiecki Brunszwik 
12 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Stadler i Solaris Tram zrealizują wspólnie zamówienie na dostawę siedmiu tramwajów Tramino dla Braunschweiger Verkehrs-GmbH. To pierwszy kontrakt dla spółki Solaris Tram będącej joint venture Stadlera i Solaris Bus & Coach S.A. Wartość zamówienia wynosi blisko 80 mln zł. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy trafią do Dolnej Saksonii już za dwa lata.

więcej
Lublin – Stalowa Wola - największy projekt POPW w realizacji 
11 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Ruszyły prace na linii Lublin – Stalowa Wola. Demontowana jest sieć trakcyjna, szykowane nowe słupy, zgromadzone są szyny i podkłady do wymiany torów między stacjami Lublin a Lublin Zemborzyce. Dzięki inwestycji wartej 367 mln zł i elektryfikacji 100 km trasy, skróci się czas podróży. Będą komfortowe przystanki i wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach.

więcej
4 projekty PLK pozytywnie ocenione przez KE 
5 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Komisja Europejska pozytywnie oceniła 4 wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w III naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Unijne wsparcie dla PLK na realizację 4 projektów wynosi ponad 3 mld zł, to jest ponad 816 mln EUR. PLK są największym beneficjentem środków instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).

więcej
455 mln zł na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej  
30 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

40 przebudowanych i komfortowych stacji oraz przystanków, krótszy czas przejazdu, większa dostępność do kolei. Mieszkańcy Szczecina zyskają nowe możliwości podróży w  całej metropolii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dwa przetargi na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowych.

więcej
355 mln zł na ostatni etap modernizacji linii Poznań-Wrocław 
27 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Zmodernizowana stacja Rawicz, krótsze podróże, wyższy komfort obsługi pasażerów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa - to niektóre z planowanych efektów prac PKP Polskich Linii Kolejowe S.A. na odcinku Rawicz – Leszno, na linii Poznań Wrocław. Dziś spółka podpisała umowę za 355 mln zł netto.

więcej
Przewozy towarowe nadal oparte na surowcach 
23 czerwca 2017 r.

Ponad 3/4  wszystkich towarów przewiezionych na kolei w I kwartale 2017 r. stanowiły ładunki z grup węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny (43,8 % ), rudy metali (20,8%), koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej oraz gazy wytwarzane metodami przemysłowymi (11,9%). To efekt wzrostu popytu na te towary, które w ostatnich latach dotknęła wyraźna dekoniunktura.

więcej
Pierwsza trasa Hyperloop w Polsce? 
21 czerwca 2017 r.

Przedstawiciele firmy Hyper Poland sp. z o.o. wzięli udział w europejskim półfinale konkursu Hyperloop One Global Challenge, który odbył się w dniach 5-7 VI w Amsterdamie. Reprezentanci Polski zaproponowali trasę Warszawa-Łódź-Wrocław i wraz z innymi ośmioma propozycjami, na pierwszą w Europie trasę Hyperloop, dostali się do półfinału.

więcej
Pół miliona przejechanych kilometrów 
21 czerwca 2017 r.

Pół miliona kilometrów przejechał pierwszy z dwudziestu pociągów Flirt wyprodukowanych przez Stadler Polska dla PKP Intercity.

więcej
W Beskidy koleją szybko i wygodnie 
14 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Atrakcje turystyczne południowego Śląska jeszcze bardziej dostępne dla podróżujących koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rewitalizację odcinka Bielsko Biała Lipnik – Wilkowice Bystra. To pierwszy odcinek modernizacji trasy z Czechowic-Dziedzic przez Bielsko-Białą do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów, skrócą się podróże i usprawni się przewóz towarów na Śląsku.

więcej
Modernizacja odcinka Skawina-Sucha Beskidzka 
8 czerwca 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i wykonania prac na trasie Kraków-Zakopane na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka. A także na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona-Bielsko Biała.

więcej
Dwa przetargi, jedna firma 
7 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Skanska podpisała z PKP PLK umowę na wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 151 na odcinkach Bierawa–Nędza oraz Racibórz– Krzyżanowice w ramach projektu inwestycyjnego pn.: „Prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Kędzierzyn Koźle–Chałupki (granica Państwa)”.

więcej
Przewozy kolejowe na Bałkany 
7 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Grupa CTL Logistics uruchomiła przewozy na Bałkany. Pierwszy pociąg spółki pokonał trasę z Dąbrowy Górniczej do Chorwacji, przewożąc szyny o długości 120 m.

więcej
Nadal rosną przewozy kolejowego cargo 
5 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane o przewozach towarowych za kwiecień 2017 r. W tym miesiącu masa towarów przewiezionych koleją wzrosła o 9,9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

więcej
Nowe pociągi w Olsztynie 
2 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

W czwartek (1 VI) na Dworcu Głównym w Olsztynie odbyła się uroczysta prezentacja nowego pociągu spalinowego PESA Link. To kolejny z pięciu zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce nowoczesnych pojazdów, które właśnie zaczynają jeździć w barwach Polregio – największego polskiego przewoźnika kolejowego.

więcej
Nowe przystanki i krótsza podróż ze Szczecinka do Ustki 
30 maja 2017 r. | Aktualności TSL

Będą nowe przystanki w Ustce i Słupsku oraz komfortowe perony dla mieszkańców 20 miejscowości na trasie ze Szczecinka do Ustki. Skróci się czas podróży i zwiększy poziom bezpieczeństwa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za ponad 200 mln zł. Projekt znajduje się w RPO Województwa Pomorskiego.

więcej
Metro Warszawskie kupuje nowe pociągi 
24 maja 2017 r. | Aktualności TSL

Stołeczny ratusz poinformował, że Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na dostawę nowych pociągów. Spółka chce kupić 37 sześciowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsza dostawa wagonów przewidziana jest w ciągu 20 miesięcy od daty podpisania umowy, a dalsze odbywać się będą sukcesywnie w przeciągu 53 miesięcy.

więcej
Rozwoju tranzytu przez Kazachstan 
24 maja 2017 r.

1 miliard zł na inwestycje w linię szerokotorową, 250 pociągów w 2017 r. i 800 tys. TEU, prognozowane w 2020 r. – to liczby podane w Katowicach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego przez organizatorów TMTM – jednej z odnóg Nowego Jedwabnego Szlaku.

więcej
Polska hubem transportowym między Azją a Europą? 
23 maja 2017 r.

się I edycja Forum Pasa i Szlaku (Belt and Road Forum), w którym udział wzięło kilkudziesięciu przywódców państw z całego świata, w tym premier Polski Beata Szydło. Pas i Szlak to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą.

więcej
Ponad 110 mln zł wzmocni transport towarów magistralą Węglową 
16 maja 2017 r. | Aktualności TSL

Sprawniejszy i szybszy przewóz towarów, większe bezpieczeństwo – to oczekiwane efekty prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na północnym szlaku magistrali Węglowej. Zarządca infrastruktury podpisał 9 maja kolejną umowę na przebudowę odcinka między Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem. Na zadanie przeznaczył ok. 60 mln złotych.

więcej
Powstanie tunel pod torami w Łochowie 
12 maja 2017 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 4 V umowę wartą 27 mln zł na budowę tunelu w Łochowie.

więcej
Poprawi się przepustowość na granicy polsko-ukraińskiej 
11 maja 2017 r.

PKP LHS i Koleje Ukraińskie podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego projektu elektryfikacji linii kolejowej na granicy.

więcej
Rozwój transportu ze szwajcarską precyzją 
10 maja 2017 r. | Aktualności TSL

Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Malbork-Grudziądz, zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej, nowoczesne centrum komunikacyjne w Legionowie – to tylko niektóre projekty zrealizowane w całym kraju dzięki wsparciu Funduszu Szwajcarskiego. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy przeznaczył na projekty z zakresu transportu łącznie ok. 38 mln franków szwajcarskich.

więcej
W marcu wzrosły przewozy ładunków 
9 maja 2017 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w marcu przewozy ładunków wzrosły rok do roku o 11,1% i wyniosły 45,4 mln t. W transporcie kolejowym w tym miesiącu były one wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 4,2% i osiągnęły wartość 20,4 mln t. Lider krajowego rynku kolejowych przewozów towarowych, Grupa PKP Cargo, uzyskała w badanym okresie 52,29% udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,6% pod względem masy towarowej.

więcej
Modernizacja za blisko 1 mld zł 
27 kwietnia 2017 r.

Konsorcjum spółek Grupy STRABAG oraz firmy Krakowskie Zakłady Automatyki SA. zmodernizuje 20-kilometrowy fragment linii E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. To obecnie największa inwestycja kolejowa w Polsce, której wartość wynosi 966 mln zł.

więcej
Gorzów Wielkopolski Wschodni - nowy przystanek ułatwi podróże 
20 kwietnia 2017 r. | Aktualności TSL

Nowy przystanek w Gorzowie od czwartku zapewni pasażerom pociągów regionalnych i dalekobieżnych dobrą obsługę. Rozpocznie się modernizacja dwukilometrowej estakady na głównej trasie kolejowej Tczew – Kostrzyn. Przebudowany będzie peron na stacji Gorzów. Prace realizowane są w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wartego 111 mln zł.

więcej
Coraz bliżej do krótszych podróży z Warszawy do Radomia 
18 kwietnia 2017 r. | Aktualności TSL

Za około 646 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na modernizację linii Warszawa – Radom. Efektem dla pasażerów będzie skrócenie czasu przejazdu i komfortowa obsługa na 13 przebudowanych stacjach i przystankach. PLK zwiększy poziom bezpieczeństwa m.in. na 31 przejazdach kolejowo – drogowych. 6 nowych wiaduktów dodatkowo usprawni ruch drogowy.

więcej
Półwysep Hel nadal zakorkowany 
11 kwietnia 2017 r.

Mieszkańcy półwyspu helskiego mogą pozbyć się złudzeń. Nie zanosi się na elektryfikację linii kolejowej do Helu. Ostatnio PKP PLK ogłosiło podpisanie nowych umów na projekty, na które wyda 5,5 mld zł, ale nie zapisano tam trasy helskiej.

więcej
Remont torów na linii E20 Warszawa - Poznań 
6 kwietnia 2017 r. | Aktualności TSL

Konsorcjum firm STRABAG, ZUE i BUDIMEX zmodernizuje 63 km dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej nr E20 między Żychlinem a Barłogami.  Inwestycja wykonana zostanie w formule „buduj” z planowanym terminem zakończenia w październiku 2020 r. Koszt przebudowy wyniesie ok. 560 mln PLN netto.

więcej
Szybciej z Wielkopolski do Wrocławia  
3 kwietnia 2017 r. | Aktualności TSL

Modernizacja linii E59, łączącej Wielkopolskę z Wrocławiem, obejmie ostatni 70 km odcinek z Czempinia do granicy województwa dolnośląskiego. Efektem będzie lepsza obsługa pasażerów na stacjach, krótszy czas podróży oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Wiosną PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą umowy z wykonawcami warte 1,5 mld zł.

więcej
Rusza modernizacja magistrali E7 
30 marca 2017 r.

Od 11 VI na szlaku kolejowym z Warszawy przez Puławy do Lublina nie będą kursowały żadne pociągi, i to aż do 2019 r. A to dlatego, że w tym czasie trwać będzie modernizacja magistrali kolejowej E7 na trasie Warszawa, Otwock, Pilawa, Puławy Lublin.

więcej
Ujemny wynik kolejowego przewoźnika towarowego 
28 marca 2017 r.

Podczas konferencji prasowej, 17 III w Warszawie, zarząd PKP Cargo S.A. przedstawił wyniki Grupy w 2016 r. Spółka poniosła stratę odnotowując zysk netto na poziomie -41 mln zł (w roku 2015 94 mln zł). Przychody z działalności operacyjnej przekroczyły 4 411 mln zł (-0,1% r/r), EBITDA wyniosła 562 mln zł (-12% r/r), a koszty działalności operacyjnej wzrosły o 4% do poziomu 4 437 mln zł.

więcej
Nowe przystanki na krakowskiej łącznicy kolejowej 
23 marca 2017 r. | Aktualności TSL

Przystanki na Zabłociu i Krzemionkach ułatwią podróże w ruchu aglomeracyjnym oraz międzyregionalnym. Łącznica skróci przejazd z Krakowa do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego.

więcej
Trzebinia – Oświęcim - lepsze możliwości dla pasażerów i przewozu towarów 
20 marca 2017 r. | Aktualności TSL

Sprawniejszy przewóz pasażerów i towarów, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz lepsza obsługa podróżnych na stacjach i przystankach linii Trzebinia – Oświęcim – to podstawowe efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na prace, szacowany na 324 mln zł.

więcej
VII edycja konferencji "Systemy kolejowe" 
16 marca 2017 r.

W dniach 8-10.02.2017, w hotelu Muflon w Ustroniu, odbyła się VII edycja konferencji „Systemy kolejowe” zorganizowana przez firmy První Signální z Ostrawy oraz Oltis Polska, przedstawiciela holdingu Oltis na polskim rynku.

więcej
Coraz lepsze podróże i transport ładunków na Śląsku  
8 marca 2017 r. | Aktualności TSL

Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów m.in. w Kuźni Raciborskiej i Nędzy, poprawi się też przewóz towarów dzięki remontowi linii kolejowej Bierawa - Nędza oraz Racibórz - Krzyżanowice (nr 151). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica państwa)”, wartego ponad 194 mln zł, finansowanego z budżetu państwa.

więcej
Będą krótsze podróże ze Skarżyska-Kamiennej do Kielc i Kozłowa 
7 marca 2017 r. | Aktualności TSL

Szybsza i bezpieczniejsza podróż, wygodne stacje i przystanki w woj. świętokrzyskim – taki efekt prac planują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ogłoszono przetarg na dokumentację projektową dla linii Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym z POIiŚ oszacowana jest na blisko 600 mln zł.

więcej
Kobieca twarz kolei – kobiety w PKP Intercity 
7 marca 2017 r. | Aktualności TSL

Zawód kolejarza kojarzy się z typowo męską profesją. Tymczasem w PKP Intercity pracuje obecnie ponad 2100 kobiet. Najczęściej można je spotkać w okienkach kasowych i na pokładach pociągów. Jednak pań nie brakuje także wśród zespołów technicznych. Z okazji Dnia Kobiet PKP Intercity prezentuje kobiecą twarz polskiej kolei.

więcej
Połączenie z Nowego Targu do Zakopanego? 
2 marca 2017 r.

Rozważane jest utworzenie pierwszego bezpośredniego odcinka kolei Nowy Targ-Zakopane. Pomiędzy tymi miastami może zostać uruchomionych nawet piętnaście par pociągów regionalnych.

więcej
5,5 mld zł w roku 2017  
28 lutego 2017 r.

W ostatni piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel oraz prezes PKP Polskich Lini Kolejowych Ireneusz Marchel podsumowali ubiegły rok i przedstawili plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową w 2017 r.

więcej
Kontrakt na budowę i utrzymanie 52 pociągów metra dla Liverpoolu 
21 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Stadler podpisał z Merseytravel historyczny kontrakt o wartości 700 milinów funtów szterlingów. W ramach umowy Stadler zbuduje 52 pociągi metra dla sieci kolei miejskiej Merseytravel w Liverpoolu, a także będzie prowadził utrzymanie pojazdów przez kolejne 35 lat.

więcej
Szybki dojazd koleją do Zakopanego?  
14 lutego 2017 r.

Dojazd do Zakopanego niezależnie od pory roku jest zadaniem dla osób cierpliwych i wytrwałych. Przejechanie ok. 100 km z Krakowa do stolicy Tatr zajmuje prawie 3,5 godz., a podróż pociągiem TLK z Gdańska prawie 13 godz. Kiedy ta trasa przeniesie się w XXI wiek? Odpowiedź na to pytanie zależy od pieniędzy, jakimi będzie dysponowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

więcej
Poprawa połączeń na Podkarpaciu 
13 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

W 2017 r. na trasie Rzeszów-Przemyśl PKP PLK wykonają prace za 33 mln zł. W II kwartale tego roku rozpocznie się przebudowa 11 obiektów inżynieryjnych, w tym 7 wiaduktów na odcinku Jarosław–Radymno.

więcej
Powstanie zajezdnia tramwajowa „Annopol” 
11 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Tramwaje Warszawskie otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zajezdni tramwajowej „Annopol”. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zbudowany w Warszawie od 1963 r., kiedy to otwarto zajezdnię „Żoliborz”.

więcej
Dobre relacje Wielkopolska – Dolny Śląsk 
9 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Stacje: Luboń, Mosina, Czempiń dostosowane do potrzeb pasażerów. Krótszy czas podróży na trasach regionalnych i z Poznania do Wrocławia oraz bezkolizyjne skrzyżowania z drogami – to efekty modernizacji linii Poznań - Czempiń. Zaawansowanie prac przekroczyło 85 %. Prace zakończą się przed wakacjami.

więcej
100 mln zł na lepszy przewóz towarów w rejonie Bydgoszczy 
7 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Sprawniej pojadą towary w kierunku gdyńskiego portu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą przepustowość linii i zapewnią bezpieczniejszy przewóz ładunków pomiędzy Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem. To już kolejne zadanie PLK realizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

więcej
Bliżej Europy z jednym biletem 
5 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Europę warto zwiedzać pociągiem, a to jeszcze łatwiejsze z promocją biletu Interrail. Dzięki zniżce można liczyć nawet na rabat w wysokości ponad 100 euro. Promocja obejmuje zarówno opcję podróży po całej Europie, jak i po wybranym kraju. Oferta jest ważna do końca marca 2017 r.

więcej
Połączenie kolejowe Katowice–Pyrzowice w 2021 r. 
3 lutego 2017 r.

Znowu przesunął się termin zakończenia budowy połączenia kolejowego Katowice–Lotnisko Pyrzowice. Ostatecznie ma ono być gotowe w 2021 r.

więcej
Z LOT-em do Kazachstanu 
30 stycznia 2017 r. | Aktualności TSL

Od 8 V PLL LOT uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany w Kazachstanie. Polski przewoźnik będzie latał tam w poniedziałki, środy, piątki i soboty, a z Kazachstanu do stolicy Polski we wtorki, czwartki, soboty i niedziele.

więcej
2,5 mln euro za przewoźnika kolejowego 
24 stycznia 2017 r.

Spółka OT Logistics S.A. jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na zakup 51% udziałów w spółce AD Montecargo z Czarnogóry, zajmującej się kolejowymi przewozami towarowymi.

więcej
Most w Podjuchach do przebudowy? 
24 stycznia 2017 r.

Wiele wskazuje na to, że najstarszy mechaniczny kolejowy most zwodzony w Europie, położony w podszczecińskich Podjuchach, doczeka się wreszcie przebudowy.

więcej
Przewozy Regionalne łączą siły z PKS-ami 
17 stycznia 2017 r.

Przewozy Regionalne podpisały - 12 stycznia, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie - list intencyjny z siedmioma przewoźnikami autobusowymi działającymi w różnych regionach kraju, na mocy którego wspólnie zaoferują zintegrowaną usługę transportową. Spółka, działająca od niedawna pod marką handlową Polregio, poinformowała także o pozytywnym wyniku finansowym za 2016 r.

więcej
240 mln zł na lepszą kolej na Dolnym Śląsku 
17 stycznia 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały (9 I 2017 r.) umowy z Województwem Dolnośląskim na przeprowadzenie rewitalizacji odcinków linii kolejowych Wrocław Główny–Świdnica i Legnica–Dzierżoniów Śląski.

więcej
157 mln zł od NCBR 
14 stycznia 2017 r. | Aktualności TSL

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki I konkursu programu sektorowego INNOTABOR. Dofinansowanie w wysokości prawie 157 mln zł otrzyma 13 nowatorskich projektów spośród 14 zgłoszonych w konkursie.

więcej
Dwóch dużych producentów łączy siły 
13 grudnia 2016 r.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 XII w Warszawie, właściciele firm Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler, Solange Olszewska oraz Peter Spuhler, poinformowali o powołaniu spółki joint venture pod nazwą Solaris Tram Sp. z o.o. Poprowadzi ona w Środzie Wielkopolskiej wspólny zakład.

więcej
Impulsy dla woj. Małopolskiego 
6 grudnia 2016 r.

Województwo Małopolskie oficjalnie odebrało pierwszych sześć elektrycznych pociągów z rodziny Impuls - produkcji nowosądeckiej firmy Newag SA. W połowie grudnia składy te zostaną skierowane na trasy kolei aglomeracyjnej.

więcej
Konferencja IRFC 2017 (International Rail Forum & Conference) 
5 grudnia 2016 r.

Międzynarodowa Konferencja Kolejowa i Wystawa (IRFC) jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu międzynarodowego sektora kolejowego. Jest to spotkanie najważniejszych menedżerów, ekspertów kolejowych i logistycznych, klientów, polityków i przedstawicieli instytucji z całej Europy. Szósta edycja IRFC odbędzie się w Pradze w dniach 22-24 marca 2017 (środa-piątek) w Clarion Hotel Prague. Jej mottem będzie: „Let’s make European Railway EASY!“ Językami obrad będą angielski, czeski i rosyjski. Zapewniono tłumaczenia symultaniczne.

więcej
Sprzeciw dla „szerokiego toru” do granicy czeskiej 
30 listopada 2016 r.

Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego skierowali do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka list, w którym krytykują koncepcję przedłużenia „szerokiego toru” ze Sławkowa do czeskiej granicy.

więcej
Polsko-ukraińskie posiedzenie Komisji Infrastruktury 
28 listopada 2016 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wziął udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury w Krasiczynie, poświęconym możliwościom rozwoju połączeń komunikacyjnych między Polską a Ukrainą.

więcej
Rozwój przewozów Nowym Jedwabnym Szlakiem 
22 listopada 2016 r.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się w ubiegłym tygodniu (14 XI) spotkanie z delegacją chińskiej prowincji Xinjiang. Tematem rozmów był rozwój przewozów towarowych Nowym Jedwabnym Szlakiem. Tego samego dnia w siedzibie PKP Cargo podpisano memorandum o współpracy  w ramach projektu Suchy Międzynarodowy Port Urumqui i Kolejowy Szlak Polska-Chiny.

więcej
Nowe połączenia i krótsze czasy podróży 
16 listopada 2016 r.

Nowe połączenia krajowe, lepsze czasy przejazdu, pojazdy Flirt3 i PesaDART na kolejnych relacjach – tak przedstawia się roczny rozkład jazdy pociągów 2016/2017 PKP Intercity. Zmiany zaczną obowiązywać od 11 XII, ale bilety są już w sprzedaży. Niestety, z powodu zaplanowanej modernizacji infrastruktury, niektóre przejazdy będą również trwały dłużej niż dotychczas.

więcej
Modernizacja tzw. Magistrali Wschodniej 
9 listopada 2016 r.

Ponad 6,5 mld zł kosztowała będzie modernizacja linii kolejowych przy wschodniej granicy w ramach programu Magistrali Wschodniej. Inwestycja zostanie zrealizowana w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014‑2020.

więcej
5 mld zł na inwestycje kolejowe w Wielkopolsce 
2 listopada 2016 r.

Zgodnie z podstawową listą Krajowego Programu Kolejowego na wykonanie 13 projektów w województwie wielkopolskim PKP PLK zamierza przeznaczyć 5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 9 projektów o wartości ponad 3,5 mld zł – oczekują one na ewentualną możliwość realizacji. Łącznie daje to 22 projekty o wartości blisko 9 mld zł.

więcej
Modernizacja stacji Zamość Bortatycze  
25 października 2016 r. | Aktualności TSL

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa podpisała umowę na modernizację systemu sterowania ruchem kolejowym i przebudowę układu torowego na stacji Zamość Bortatycze LHS.

więcej
Poprawa infrastruktury na wschodniej granicy 
25 października 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację stacji Medyka. Projekt za 51 mln zł ma poprawić obsługę przewozów towarowych. To jedno z ośmiu miejsc, które wyremontuje zarządca infrastruktury w ramach projektu wartego prawie 250 mln zł.

więcej
Więcej pociągów w Małopolsce 
18 października 2016 r.

Od 11 XII – 31 pociągów więcej, aż o 13,5 mln zł większe dofinansowanie, uruchomienie trzeciej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa oraz przejęcie przez Koleje Małopolskie obsługi linii Tarnów – Nowy Sącz – Krynica – to najważniejsze punkty nowej oferty kolejowej.

więcej
Na linii PKM powstaną dwa nowe przystanki 
11 października 2016 r.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dwóch gdyńskich przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion.

więcej
629 mln zł dla PR na unowocześnienie taboru 
4 października 2016 r. | Aktualności TSL

Przewozy Regionalne kupią i zmodernizują w najbliższym czasie ponad 50 pojazdów. Będzie to możliwe dzięki umowie podpisanej w ubiegłą środę przez spółkę z konsorcjum: Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR), PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK.

więcej
Lubelszczyzna modernizuje swoje tory 
4 października 2016 r.

PKP PLK podpisały umowę na przebudowę torów, modernizację przejazdów kolejowo-drogowych oraz obiektów inżynieryjnych na 51-kilometrowym odcinku linii Łuków–Parczew.

więcej
W Sochaczewie powstanie baza utrzymaniowo-naprawcza 
27 września 2016 r.

Koleje Mazowieckie planują budowę od podstaw nowoczesnej bazy utrzymaniowo-naprawczej dla taboru kolejowego w Sochaczewie. Spółka zakupiła już niezbędne grunty o łącznej powierzchni 6,6 ha.

więcej
Ustawa o transporcie kolejowym do dalszych prac 
27 września 2016 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Kluby zgodziły się, aby pracować nad nim dalej w Komisji Infrastruktury.

więcej
Myśleć kompleksowo 
21 września 2016 r.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy, podczas paneli i spotkań dyskutowano także o działaniach na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej branży kolejowej oraz obecnym programie inwestycyjnym i głównych kierunkach zmian na kolei.

więcej
Poprawi się transport towarowy w Zagłębiu Dąbrowskim 
21 września 2016 r.

Za 29 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią transport kolejowy na liniach towarowych nr 154 między stacjami Łazy–Dąbrowa Górnicza Towarowa i nr 171 na odcinku DG Towarowa–Kozioł oraz Dąbrowa Górnicza Towarowa–Panewnik.

więcej
DE 6400 - nowoczesne lokomotywy DB Cargo Polska 
13 września 2016 r.

W ubiegłym tygodniu, na terenie bocznicy KWK Jankowice w Rybniku, odbyła się prezentacja jednej z najsilniejszych w Polsce lokomotyw manewrowych typu DE 6400 w barwach DB Cargo Polska.

więcej
Łódź Fabryczna ruszy w grudniu 
6 września 2016 r.

1 IX rozpoczęły się odbiory techniczne na największym i najnowocześniejszym, dworcu multimodalnym w Polsce - Łodzi Fabrycznej. Pierwsze rozkładowe pociągi odjadą z nowego obiektu w grudniu tego roku.

więcej
Przywracanie ruchu SKM po ulewach 
6 września 2016 r.

Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej trwają intensywne prace, aby jak najszybciej przewrócić ruch pociągów, który musiał zostać wstrzymany po lipcowych ulewach na obszarze całego Trójmiasta i okolic.

więcej
Kolej wozi coraz więcej pasażerów 
9 sierpnia 2016 r.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował w ubiegłym tygodniu dane dotyczące przewozów pasażerskich i towarowych za pierwsze sześć miesięcy 2016 r.

więcej
Kolej dobrze poradziła sobie z ŚDM 
9 sierpnia 2016 r.

W ubiegłym tygodniu wraz z ostatnimi pielgrzymami Światowych Dni Młodzieży, którzy odjechali do domów z krakowskich dworców, zakończył pracę specjalny sztab – Kolejowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Kolej obsłużyła podczas tego wydarzenia 1,1 mln podróżnych. Wszystko przebiegło sprawnie i bez większych zakłóceń.

więcej
13 projektów kolejowych na Górnym Śląsku 
8 sierpnia 2016 r. | Aktualności TSL

PKP PLK w obecnej perspektywie finansowej skupia się na poprawie warunków dla przewoźników towarowych. Jeszcze w tym roku zrealizowanych zostanie 13 zadań na terenie Górnego Śląska, które zapewnić mają pełną przejezdność szlaków w okresie szczytu przewozowego i likwidację tzw. wąskich gardeł.

więcej
Ze Wschodu na Zachód w 10 dni 
19 lipca 2016 r.

Tuż przed wakacjami odbyły się w Warszawie, z udziałem przedstawicieli sektora logistycznego i firm spedycyjnych, specjalne warsztaty zorganizowane przez Far East Land Bridge Ltd. (FELB), prezentujące dynamicznie zmieniające się możliwości transportu szynowego. Jeszcze dziesięć lat temu przewóz koleją towarów z Chin do Europy trwał miesiąc - dzisiaj jest to możliwe w ponad dwukrotnie szybszym czasie.

więcej
Liczba pasażerów PKM dalej rośnie 
19 lipca 2016 r.

W czerwcu pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów – poinformował pomorski urząd marszałkowski.

więcej
IV pakiet kolejowy zatwierdzony 
14 lipca 2016 r. | Aktualności TSL

Otwarcie rynku kolejowych przewozów pasażerskich zbliża się coraz bardziej – w ubiegłym tygodniu komisja transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła trójstronne porozumienie w tym zakresie.

więcej
Pociąg China Railway Express dotarł do Polski 
28 czerwca 2016 r.

Na terminalu przeładunkowym Grupy PKP Cargo, 13 VI, prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, a także minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczyli w inauguracji chińskiego pociągu kontenerowego, który przyjechał do Europy po raz pierwszy pod zjednoczoną marką China Railway Express.

więcej
KE pozytywnie oceniła 10 projektów kolejowych 
28 czerwca 2016 r.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wszystkie wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w II naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020. Unijne wsparcie na realizację 10 projektów wynosi 7 mld zł (ponad 1,6 mld euro).

więcej
Pierwszy Link wjechał do Berlina 
21 czerwca 2016 r.

Na berlińskim dworcu Friedrichstrasse, 16 VI, oficjalnie przekazano niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) pierwszy pociąg DMU Link wyprodukowany przez bydgoską Pesę.

więcej
11 szynobusów dla KD 
20 czerwca 2016 r. | Aktualności TSL

Samorząd województwa dolnośląskiego zakupi 11 nowych szynobusów dla Kolei Dolnośląskich S.A., które obsługują lokalne połączenia w regionie. W ciągu najbliższych dwóch lat wyda na ten cel 258 mln zł.

więcej
Nowa Łódź Fabryczna dla wszystkich typów pociągów 
15 czerwca 2016 r.

Na Łódź Fabryczną wjadą wszystkie typy pociągów PKP Intercity kursujące obecnie między Łodzią a Warszawą. Przez nowy dworzec, który ma być oddany do użytku w grudniu tego roku, kursować będzie 109 pociągów na dobę. To dwie najważniejsze informacje jakie przedstawiono na ubiegłotygodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli PKP PLK, przewoźników oraz władz regionu.

więcej
Pociągiem na Litwę 
7 czerwca 2016 r.

Od 17 VI Przewozy Regionalne uruchomią bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

więcej
Łącznica przyspieszy połączenia z Warszawy do Kielc 
31 maja 2016 r.

W ramach koncepcji budowy krótszego połączenia z Warszawy do Kielc PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Włoszczowa Północ.

więcej
Nie najlepsze wyniki finansowe 
25 maja 2016 r.

Grupa PKP Cargo podsumowała I kwartał 2016 r. W tym okresie spółka przy wyższych przychodach (1,03 mld zł, wzrost o 15% rdr) i nakładach inwestycyjnych (185 mln zł, wzrost o 73% rdr) zanotowała ujemny wynik netto (-66 mln zł).

więcej
30-lecie dls Land und See 
25 maja 2016 r.

Operator logistyczny dls Land und See Spedition GmbH, z centralą w Siek koło Hamburga, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności na rynku. Firma, poza Niemcami, działa z powodzeniem także w Polsce i kilku innych krajach Europy Wschodniej.

więcej
Lato z Parowozami 
20 maja 2016 r.

W środę 1 czerwca, w Dniu Dziecka rusza „Lato z Parowozami”, cykl organizowanych przez PKP CARGO imprez promujących, zwłaszcza wśród najmłodszych, historię i tradycje kolejnictwa.

więcej
1,2 mld zł na kolej na Podkarpaciu 
17 maja 2016 r.

Blisko 1,2 mld zł przeznaczą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na inwestycje w województwie podkarpackim w latach 2016-2023.

więcej
Szybkim pociągiem z Lublina do Warszawy 
10 maja 2016 r.

Od dawna oczekiwana modernizacja magistrali kolejowej E7 z Warszawy do Lublina, a później także dalej, aż do przejścia granicznego w Dorohusku, wchodzi wreszcie w decydującą fazę.

więcej
Przełom w sprawie przepisów IV pakietu kolejowego 
26 kwietnia 2016 r.

Po siedmiu miesiącach negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską (tzw. trylog) wypracowano w końcu ostateczny kompromis dotyczący kształtu przepisów w politycznej części IV pakietu kolejowego. Nieformalne porozumienie osiągnięte przez negocjatorów musi teraz zostać zatwierdzone przez Radę UE i Parlament Europejski.

więcej
Flirty i Darty przyciągają podróżnych 
26 kwietnia 2016 r.

PKP Intercity w I kwartale 2016 r. przewiozło o 30% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2015 r. - poinformował nowy prezes spółki Marek Chraniuk. W sumie podróż pociągami spółki odbyło 8,2 mln pasażerów.

więcej
Z Katowic do Krakowa także przez Oświęcim? 
19 kwietnia 2016 r.

Jest szansa, że w 2020 r. Katowice będą miały alternatywne pasażrskie połaczenie kolejowe do Krakowa przez Oświęcim. Ale zanim to się stanie, najpierw muszą zostać wyremontowane zniszczone tory.

więcej
Nowy prezes PR 
18 kwietnia 2016 r. | Aktualności TSL

13 kwietnia rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zakończyła postępowanie kwalifikacyjne, wybierając Krzysztofa Mamińskiego na stanowisko prezesa zarządu – dyrektora generalnego. Mamiński z koleją związany jest od 36 lat. Pracę rozpoczął w 1980 r., w Ośrodku Informatyki CDOKP W Warszawie.

więcej
Niższy zysk, lepsze przychody i dwie korekty w strategii 
30 marca 2016 r.

Grupa PKP Cargo ogłosiła wyniki finansowe za 2015 r. - zysk netto wyniósł 31 mln zł i był o 60% niższy w roku poprzednim kiedy osiągnął 78 mln zł. Poprawiły się za to przychody spółki, które zatrzymały się na poziomie 4 554 mln zł (+7% rdr). Podczas prezentacji wyników prezes Grupy Maciej Libiszewski poinformował także o korektach, które już zostały i jeszcze będą wprowadzane w strategii rozwoju spółki do roku 2020.

więcej
Śląsk chce budować nowe linie tramwajowe 
22 marca 2016 r.

Projekt budowy trzech nowych połączeń tramwajowych w aglomeracji śląskiej na katowickiej konferencji „Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej”, przedstawił Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich.

więcej
NCBiR wesprze budowę nowoczesnego pociągu 
22 marca 2016 r.

Nowosądecki Newag S.A. otrzyma dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), w wysokości 15 415 421,34 zł, na realizację projektu hybrydowego zespołu trakcyjnego.

więcej
W nieco ponad godzinę z Łodzi do Warszawy 
15 marca 2016 r.

W minioną niedzielę ruszył pierwszy rozkładowy kurs z Łodzi do Warszawy realizowany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To obecnie najszybsze połączenie łączące te dwa miasta – podróż trwa zaledwie 62 minuty. 5 III, na dworcu Warszawa Wschodnia, odbyła się jego oficjalna inauguracja.

więcej
Pendolino pojedzie do Jeleniej Góry i Kołobrzegu 
7 marca 2016 r. | Aktualności TSL

Jak podało PKP Intercity od 29 kwietnia składy Pendolino pojawią się w Jeleniej Górze i Kołobrzegu. Zgodę na objęcie nowych miejscowości obsługą najszybszych pociągów w Polsce wydała Komisja Europejska. Pendolino kursować będą popołudniami z Warszawy, przez Wrocław i Wałbrzych, do Jeleniej Góry.

więcej
Pilna potrzeba poprawy transportu kolejowego 
7 marca 2016 r.

Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie służb komisji z poszczególnych sektorów gospodarki polskiej.

więcej
Stałe połączenie kolejowe Gorzów-Berlin 
1 marca 2016 r.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Gorzów Wlkp.-Berlin-Gorzów Wlkp. zostanie uruchomione 12 III tego roku. Obsługą linii zajmie się niemiecka spółka Arriva, będąca podwykonawcą Przewozów Regionalnych.

więcej
Czas na przewozy towarowe 
23 lutego 2016 r.

W najbliższych latach PKP PLK zmierza zmodernizować linie na Górnym i Dolnym Śląsku, poprawić dostęp kolejowy do portów morskich oraz przeprowadzić remonty szlaków towarowych – wszystko po to aby poprawić warunki dla przewoźników towarowych. Na planowanych przedsięwzięciach zyskają również podróżni bo modernizowane trasy usprawnią przy okazji ruch pasażerski.

więcej
Sprawna kolej w ruchu aglomeracyjnym 
16 lutego 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe wykonują szereg prac usprawniających transport kolejowy w ruchu aglomeracyjnym – to zarówno inwestycje w obrębie miast, jak i na liniach dojazdowych, a także montaż nowoczesnych urządzeń i systemów sterowania ruchem. Nowa infrastruktura pozwala nie tylko na tworzenie alternatywy dla samochodów, ale także na budowanie zintegrowanych centrów przesiadkowych. Poprawia się także jakość i atrakcyjność kolei w obsłudze dużych miast.

więcej
UTK podsumował rok 2015 na kolei 
10 lutego 2016 r.

Z danych przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego za 2015 r. wynika, że Polacy na nowo przekonują się do kolei. Rośnie liczba podróżnych, zwłaszcza na pasażerskich połączeniach dalekobieżnych. Niestety, pogłębia się za to zapaść kolejowych przewozów towarowych, które znów odnotowały spadki.

więcej
Mniej wypadków na kolei  
3 lutego 2016 r.

Rośnie poziom bezpieczeństwa na kolei - w ubiegłym roku wydarzyło się najmniej wypadków od dekady. Liczba kolizji i wykolejeń, w których – kolejny już rok – nikt nie ucierpiał, zmniejszyła się w porównaniu do 2014 r. o 12%. O tyle samo spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

więcej
31,2 mln podróżnych PKP Intercity 
25 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

W 2015 r. po raz pierwszy od 6 lat PKP Intercity zanotowały wzrost liczby przewiezionych pasażerów. W sumie z usług przewoźnika skorzystało 31,2 mln klientów, czyli o 5,6 mln podróżnych więcej niż rok wcześniej.

więcej
Zmarł pomysłodawca i konstruktor SUW 2000 
25 stycznia 2016 r.

W Poznaniu, po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat, zmarł dr hab. inż. Ryszard Maria Suwalski, jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów taboru szynowego, twórca systemu samoczynnej zmiany rozstawu kół pojazdów szynowych SUW 2000. który w 2003 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP.

więcej
1,8 mld zł na modernizację taboru 
20 stycznia 2016 r.

470 wagonów oraz 7 lokomotyw obejmie pierwsza faza nowego programu inwestycyjnego PKP Intercity. Przewoźnik ogłasza przetargi na modernizacje wagonów oraz lokomotyw. Zmodernizowane i naprawione wagony mają wjechać na tory jeszcze w tym roku.

więcej
Złoty Pociąg istnieje 
18 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Złoty Pociąg istnieje – to nowa akcja promująca podróże expressami PKP Intercity. Do końca lutego bilety na przejazdy w 200 wybranych pociągach można nabyć już od 29 zł. Promocyjnej sprzedaży biletów towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w których uczestnicy mogą wygrać 2 sztabki złota i inne nagrody.

więcej
Nowoczesne składy gotowe do drogi 
7 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Już od 9 stycznia następne PesaDARTY wyruszą w drogę. Nowoczesne składy pojawią się na trasie do Katowic, Bielska Białej, Wisły i Warszawy. Kolejne pociągi trafią także do Białegostoku i Lublina. PKP Intercity na zakup 20 nowoczesnych składów pozyskało ponad 545 mln unijnego dofinansowania.

więcej
DB Schenker Rail Polska w trosce o polskie dziedzictwo kolejowe 
5 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

DB Schenker Rail Polska we współpracy z Polskim Naukowym Towarzystwem Kolejowo-Technicznym zrealizuje transport kolejowych zabytków - żurawia EDK 1000, parowozu bezpaleniskowego 1U, lokomotywy spalinowej SM 30 oraz parowozu TY2.

więcej
Wszystkie piętrowe Sundecki i lokomotywy już w KM 
31 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

30 grudnia 2015 roku Koleje Mazowieckie odebrały ostatnie wagony piętrowe oraz lokomotywę Gamma, wyprodukowane przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. Tym samym został zrealizowany cały kontrakt na 24 pojazdy. Składy były testowane m.in. w zakresie kompatybilności z posiadanymi już przez KM wagonami piętrowymi. Obecnie odbywają się szkolenia maszynistów.

więcej
Nowy oddział VTG w Polsce 
29 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Spółka VTG Aktiengesellschaft (WKN: VTG999), wiodący w Europie właściciel wagonów i organizator logistyki kolejowej, podkreśla swoje zainteresowanie polskim rynkiem transportu kolejowego, poprzez otwarcie w Warszawie oddziału dzierżawy wagonów.

więcej
Nowe lokomotywy dla LOTOS Kolej 
28 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

W siedzibie LOTOS Kolej w Gdańsku 23 grudnia podpisano umowę pomiędzy NEWAG S.A. a LOTOS Kolej na dostawę 5 pięciu czteroosiowych lokomotyw GRIFFIN E4DCU-DP.

więcej
Powrócą pociągi na trasę Warszawa-Białystok 
14 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

PKP PLK, zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami, wznowi ruch na jednym z najważniejszych szlaków kolejowych w Polsce – od połowy grudnia na trasę z Warszawy do Białegostoku powrócą bezpośrednie połączenia pociągami. 

więcej
Otwarto nową Warszawę Zachodnią 
14 grudnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu do użytku pasażerów oddano nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia. Obiekt o powierzchni ok. 1,3 tys. m2 położony jest bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich.

więcej
Wkrótce debiut Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej 
7 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Od 14 grudnia ruszy Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA), pozwalająca podróżnym na przejazdy koleją regionalną oraz komunikacją publiczną w Krakowie i Tarnowie. 

więcej
Szybciej ze Śląska do Trójmiasta i Wrocławia 
7 grudnia 2015 r.

Od 13 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, o godzinę skróci się przejazd pociągiem na trasie Katowice – Gdynia, a o 20 minut z Katowic do Wrocławia.

więcej
Nowy skład Rady Nadzorczej PKP 
4 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk odwołał z Rady Nadzorczej PKP wiceprzewodniczącego, a także kilku jej członków. 

więcej
Track Tec Kreatorem Budownictwa 
1 grudnia 2015 r.

Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po raz czwarty przyznało zaszczytne tytuły Kreatorów Budownictwa. Wśród laureatów znalazła się firma Track Tec.

więcej
"Siedem grzechów głównych" Grupy PKP 
30 listopada 2015 r.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w ubiegłym tygodniu ocenę dotyczącą działalności Grupy PKP w latach 2010-2012 i w I półroczu 2013. Wypadła ona negatywnie.

więcej
PKP Cargo dalej się wzmacnia 
24 listopada 2015 r.

PKP Cargo, PKN Orlen i Euronaft Trzebinia porozumiały się w sprawie sprzedaży aktywów kolejowych, należących do Grupy Orlen. Transakcja o wartości ponad 250 mln zł obejmie udziały Orlen KolTrans i zorganizowaną część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia.

więcej
Słabsze wyniki Newagu 
21 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

Nowosądecki Newag opublikował wyniki za III kwartały 2015 r. Zysk netto spółki wyniósł 9 mln zł przy 72,6 mln w analogicznym okresie 2014 r. W porównaniu z poprzednim rokiem o 17,9% spadły też przychody firmy. 

więcej
Nowatorski system z KZN sprawdzony w boju 
17 listopada 2015 r.

„Switcher” – specjalistyczny, polski wagon do przewozu i rozładunku rozjazdów kolejowych, wyprodukowany przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” został sprawdzony w warunkach polowych. Dostarczył on, na poligon badawczy PKP PLK na stacji w Świdniku, podwójny rozjazd krzyżowy na podrozjazdnicach strunobetonowych (Rkpd 60E1-190-1:9), który będzie obiektem badań.

więcej
Udany kwartał PKP Cargo 
14 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

Od lipca do września Grupa PKP Cargo wypracowała zysk netto w wysokości 64 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,2 mld zł. Wynik netto okazał się o 14% lepszy od oczekiwań analityków. 

więcej
KŚ pojadą w grudniu do Czech 
10 listopada 2015 r.

Od 13 XII 2015 r., kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, pociągi Kolei Śląskich pojadą do Czech.

więcej
Stadler przejmuje hiszpański zakład Vossloh 
9 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

Grupa Stadler Rail AG przejmuje od firmy Vossloh zakład Rail Vehicles w Walencji za 48 mln euro. Hiszpańska firma specjalizuje się w produkcji innowacyjnych lokomotyw spalinowo-elektrycznych (np. Euro 4000, lokomotywa o największej mocy w Europie).

więcej
Nowoczesny symulator dla dyżurnych ruchu już działa 
2 listopada 2015 r.

PKP PLK uruchomiły pierwszy w Polsce symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Koszt tej inwestycji, mającej poprawić bezpieczeństwo na kolei, to ponad 4,5 mln zł.

więcej
Łódź Fabryczna na finiszu 
30 października 2015 r. | Aktualności TSL

Pierwszy pociąg wjechał w ubiegłym tygodniu na nowy dworzec Łódź Fabryczna. To specjalny skład, którym podróżowali m.in. dziennikarze i przedstawiciele PKP PLK. Pociągi techniczne wjadą na dworzec pod koniec roku, a podróżni będą mogli z niego skorzystać jesienią 2016 r.

więcej
Pomysł utworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej 
28 października 2015 r.

Czy województwo zachodniopomorskie pójdzie w ślady pomorskiego i stworzy własną kolej metropolitalną?

więcej
Blisko 700 rozjazdów zmodernizowanych 
21 października 2015 r. | Aktualności TSL

Polskie Linie Kolejowe zakończyły wart 600 mln zł projekt poprawy bezpieczeństwa związany z montażem nowych rozjazdów. 

więcej
Inwestycje za 1,8 mld zł 
20 października 2015 r.

Aby utrzymać rosnący trend w przewozach, PKP Intercity wyda 1,8 mld zł na modernizacje ok. 400 wagonów, 60 lokomotyw i nowoczesne zaplecza do ich serwisowania.

więcej
Nowoczesne rozwiązanie dla PKP PLK 
16 października 2015 r. | Aktualności TSL

Grupa Track Tec S.A., jako pierwszy producent w Polsce, przygotowała dla PKP PLK prototypowy rozjazd krzyżowy (Rkpd 60E1-190-1:9) na podrozjazdnicach strunobetonowych. Na początku października zarządca dokonał oficjalnego odbioru nowatorskiej konstrukcji.

więcej
Więcej, krócej i z wyższą jakością? 
15 października 2015 r.

Dużo wcześniej niż zwykle, bo tuż po targach TRAKO 2015, Grupa PKP zaprezentowała nowy rozkład jazdy na sezon 2015/2016, który przynieść ma krótsze czasy podróży, więcej połączeń i nowe pociągi. Czy rzeczywiście tak będzie?

więcej
Nowoczesne rozwiązanie dla PKP PLK 
13 października 2015 r. | Aktualności TSL

Grupa Track Tec S.A., jako pierwszy producent w Polsce, przygotowała dla PKP PLK prototypowy rozjazd krzyżowy (Rkpd 60E1-190-1:9) na podrozjazdnicach strunobetonowych. Na początku października zarządca dokonał oficjalnego odbioru nowatorskiej konstrukcji. 

więcej
Inwestycje kolejowe – jakość i efektywność 
13 października 2015 r.

PLK realizuje Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych i jest dobrze przygotowana do absorbcji środków unijnych - mówił prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Andrzej Filip Wojciechowski podczas debaty „Jakość i efektywność w programie inwestycyjnym infrastruktury kolejowej” na targach TRAKO 2015.

więcej
Nowe czujniki dSAT na torach 
7 października 2015 r. | Aktualności TSL

18 mln zł kosztować będą montowane na torach czujniki, sprawdzające stan wagonów i lokomotyw podczas jazdy. Ograniczają one opóźnienia i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa na liniach kolejowych.

więcej
Burak zmienia się w pomarańczę 
6 października 2015 r.

Na tegorocznych targach TRAKO 2015 największy polski przewoźnik kolejowy zaprezentował pierwszy z 21 zmodernizowanych składów elektrycznych w nowych barwach. Przewozy Regionalne zainwestują w sumie 500 mln zł w nowe i zmodernizowane pociągi. Spółka przeprowadzi również projekt rozwoju zaplecza technicznego.

więcej
Track Tec i Pesa na rzecz innowacji 
29 września 2015 r. | Aktualności TSL

Track Tec oraz Pesa podpisały podczas targów TRAKO 2015 list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych na rzecz transportu szynowego. Dzięki profesjonalnej kadrze specjalistów obydwu spółek, ich potencjałowi intelektualnemu i technicznemu oraz dotychczasowym osiągnięciom przy wdrażaniu nowych produktów, mają one szansę wspólnie przyczynić się do zwiększenia roli transportu szynowego w Polsce i poza jej granicami. 

więcej
Nowy FLIRT 3 na TRAKO 2015 
29 września 2015 r.

Podczas targów TRAKO 2015 w Gdańsku, Stadler Polska zaprezentował najnowszy pojazd FLIRT3 wyprodukowany dla PKP Intercity w ramach zamówienia na 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi tras dalekobieżnych, realizowanego przez konsorcjum Stadler Polska – NEWAG SA.

więcej
Sukces TRAKO sukcesem polskiej kolei? 
28 września 2015 r.

Największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie, spotkanie branży transportu szynowego - jedenaste już Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2015, które odbyły się w dniach 22 do 25 września w Gdańsku – zakończyły się wyraźnym sukcesem.

więcej
67 mld zł na inwestycje kolejowe do 2023 r. 
23 września 2015 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Krajowy Program Kolejowy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jego wykonawca, PKP Polskie Linie Kolejowe, będą miały do wydania przeszło 67 mld zł, głównie na modernizację szlaków. Branża kolejowa prosi rząd o dialog w tej sprawie.

więcej
Ruszył nowy terminal CLIP Logistics w Swarzędzu 
22 września 2015 r.

16 września spółka Clip Logistics, właściciel terminalu lądowego w Swarzędzu, uruchomiła wraz ERS Railways nowy terminal. Dzięki temu będzie można tu obsługiwać 10 pociągów dziennie z naczepami intermodalnymi i kontenerami, tj. około 250 tys. TEU. 

więcej
ARP może przejąć Przewozy Regionalne 
21 września 2015 r. | Aktualności TSL

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie spółki Przewozy Regionalne przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wcześniej wątpliwości urzędu budził przede wszystkim rynek naprawy EZT, na którym prowadzi działalność grupa ARP, poprzez spółkę H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. 

więcej
Track Tec nagradza młodych i zdolnych 
21 września 2015 r.

Track Tec S.A. kolejny raz wspiera młodych i zdolnych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w branży kolejowej. W tym roku prezes zarządu firmy ufundował nagrody pieniężne za najlepsze prace naukowe.

więcej
Zaproszenie na 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe 
16 września 2015 r. | Aktualności TSL

Obejrzyj filmy promujące 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe - Kolej na TRAKO 2015!

więcej
Blisko dwukrotny wzrost prędkości przewozów towarowych? 
14 września 2015 r.

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych (WOIK), której efektem ma być blisko dwukrotny wzrost prędkości dla przewozów towarowych, spójna sieć połączeń i wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

więcej
PKM – samorządowy fenomen 
8 września 2015 r.

Inaugurująca swą działalność 1 września Pomorska Kolej Metropolitalna to prawdziwy fenomen – pierwsza w kraju pasażerska trasa kolejowa wybudowana od podstaw od ok. 40 lat i to nie przez zarządcę infrastruktury kolejowej tylko samorząd wojewódzki. Linia o długości 19 km, zrealizowana kosztem 1 mld zł (z czego 668 mln to dotacje unijne), ma zrewolucjonizować transport publiczny w Trójmieście.

więcej
Program utrzymania infrastruktury kolejowej 
2 września 2015 r.

Kończą się konsultacje społeczne tzw. kontraktu wieloletniego na lata 2016-2023, dotyczącego utrzymania polskiej sieci kolejowej. Projekt zakłada, iż krajowy zarządca infrastruktury będzie dysponować w 8-letniej perspektywie kwotą ok. 33 mld zł przeznaczoną jedynie na remonty, naprawy i prowadzenie ruchu pociągów. Według planu rząd powinien przyjąć go na przełomie września i października.

więcej
156 mln zł zysku za I półrocze 
1 września 2015 r.

Przejęcie czeskiego przewoźnika AWT, które przyniosło PKP Cargo 140 mln zł, pozwoliły wypracować spółce w I półroczu zysk netto w wysokości 156 mln zł (+22% rok/roku), przy przychodach wynoszących 2,1 mld zł (-2% r/r).

więcej
Pociąg cargo z Łodzi do Chin 
28 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu wyruszył pierwszy pociąg cargo z ładunkiem polskich wyrobów spożywczych z Łodzi do Xiamen w południowo-wschodnich Chinach. To druga - obok połączenia ze stolicą Syczuanu Chengdu - regularna linia towarowa między tym miastem a Chinami. 

więcej
Znikną pociągi interREGIO 
19 sierpnia 2015 r.

Od 1 września z rozkładów jazdy znikną pociągi interREGIO (o zasięgu ogólnokrajowym), międzynarodowe REGIOekspresy i interREGIObusy. Dotychczas uzupełniały one ofertę połączeń regionalnych REGIO i były tanim rozwiązaniem dla mieszkańców z tych regionów kraju, gdzie nie dociera oferta PKP Intercity.

więcej
Zakończyła się budowa wiaduktu nad CMK we Włoszczowie 
3 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Skanska podpisała protokół odbioru końcowego i tym samym zakończyła we Włoszczowej budowę nowego wiaduktu nad Centralną Magistralą Kolejową, którą kursuje Pendolino. Wartości prac wyniosła 5 561 316 zł netto. Kontrakt Skanska zrealizowała na zlecenie PKP PLK S.A. Prace prowadzone były od września 2014 r. do lipca 2015 r.

więcej
W Szczecinie ruszy produkcja wagonów towarowych 
23 lipca 2015 r.

Grupa PKP Cargo wraz z amerykańską firmą Greenbrier uruchamia produkcję wagonów towarowych. Docelowo spółka chce produkować i wprowadzać do swojego taboru nawet 500 nowoczesnych i dostosowanych do swoich potrzeb wagonów rocznie.

więcej
Lotos Kolej trafi na GPW 
21 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Grupa Lotos zdecydowała o wprowadzeniu akcji spółki zależnej Lotos Kolej na Giełdę Papierów Wartościowych. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami realizujemy optymalną ścieżkę rozwoju Lotos Kolej.

więcej
Track Tec umacnia pozycję w Afryce 
25 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Grupa Track Tec S.A. wkroczyła ze swoją produkcją na nowy rynek – do Republiki Malawi. Było to możliwe dzięki zastosowaniu przez Spółkę nowatorskiego rozwiązania w odpowiedzi na pilny charakter zlecenia. 

więcej
PR przygotowują się do strajku 
24 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Z 28 na 29 czerwca rozpocznie się bezterminowy strajk w Przewozach Regionalnych – zapowiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. 

więcej
Małaszewicze bramą do kolejowej Europy? 
22 czerwca 2015 r.

W Warszawskim hotelu Sofitel Victoria, 16 czerwca, podpisano list intencyjny o utworzeniu przez Grupę PKP Cargo i Zhengzhou International Hub spółki joint venture, która zajmie się kolejowym transportem kontenerów między środkowymi Chinami a Europą. W ceremonii udział wzięła szefowa MiR Maria Wasiak, prezes PKP SA Jakub Karnowski i przedstawiciele władz prowincji Henan, z której pochodzi chińska spółka.

więcej
Województwo opolskie kupuje nowe pociągi 
16 czerwca 2015 r.

Województwo opolskie kupuje 6 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przekaże w użytkowanie Przewozom Regionalnym. Samorząd przeznaczył na ten cel 70 mln zł.

więcej
Nowatorska koncepcja dostaw rozjazdów kolejowych 
15 czerwca 2015 r.

Na początku czerwca, w zakładzie produkcyjnym KolTram w Zawadzkiem, Track Tec S.A. zaprezentował pierwsze w Polsce wagony przystosowane do przewozu bloków rozjazdów kolejowych zmontowanych na podkładach strunobetonowych (lub drewnianych). Nowatorską koncepcję opracowali logistycy i inżynierowie spółki.

więcej
PKP analizuje oferty kupna PKP Energetyki 
14 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Zakończył się wydłużony termin na składanie ofert wiążących przez inwestorów, którzy dostali zaproszenie do badania kondycji PKP Energetyki. PKP rozpoczęły analizę otrzymanych ofert wiążących. Niewiadomo niestety, ile dokładnie ich wpłynęło.

więcej
Kolej rozlicza perspektywę unijną 2007-2013 
10 czerwca 2015 r.

Do końca tego roku kolejarze muszą rozliczyć środki unijnej pomocy z perspektywy finansowej 2007-2013. Jak zapewnia PKP PLK wszystko jest na dobrej drodze, żeby tego dokonać.

więcej
Kolej inwestuje w symulatory 
3 czerwca 2015 r.

Maszyniści PKP Intercity mogą już korzystać z nowoczesnego symulatora jazdy lokomotywą. To kolejny z projektów Grupy PKP mający wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na kolei. W październiku natomiast, PLK zacznie wykorzystywać pierwszy symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

więcej
Poprawi się przewóz towarów koleją na wschodniej granicy 
2 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dwie umowy, które pozwolą zwiększyć przewóz towarów na wschodniej granicy. Za 1,5 mln zł powstanie dokumentacja na modernizację linii szerokotorowych o łącznej długości ponad 50 km.

więcej
Zgodna na przejęcie AWT przez PKP Cargo 
25 maja 2015 r. | Aktualności TSL

PKP Cargo uzyskało zgodę czeskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie 80% udziałów w Advanced World Transport, drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach. 

więcej
Nocne zwiedzanie w stolicy 
23 maja 2015 r.

Z roku na rok warszawska Noc Muzeów rozrasta się o kolejne atrakcje, osiągając w tym roku już niemal 240 placówek. Niezmiennie przyciąga tysiące mieszkańców stolicy i okolic, i potrafi sprawić, że nagle centrum miasta w nocy staje się bardziej ruchliwe niż godziny szczytu w niejeden "normalny" dzień.

więcej
Słabszy I kwartał kolejowego przewoźnika towarowego 
20 maja 2015 r.

PKP Cargo przedstawiło wyniki za I kwartał - Grupa zanotowała w tym okresie spadek przychodów i zysku netto w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. To efekt niższych przewozów na całym rynku, który zmniejszył się o 5% pod względem przetransportowanej masy ładunków. Pierwsze miesiące roku to również najtrudniejszy czas dla branży przewozowej ze względu na sezonowość.

więcej
Najnowszy Unimog w PKP Intercity 
13 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Unimog jest znany ze swej uniwersalności. Pojazd ten jest w stanie nie tylko jeździć po drogach i bezdrożach, ale także po… torach kolejowych! Co więcej, może na nich ciągnąć składy kolejowe do łącznej masy 1.000 ton. Już niedługo pięć takich samochodów będzie obsługiwać pociągi PKP Intercity na trasie Przemyśl - Szczecin.

więcej
Ponad 7 mln zł na nowe szynobusy na Mazowszu 
12 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Porozumienie w sprawie przekazania samorządowi województwa mazowieckiego prawie 7,3 mln zł na zakup dwóch autobusów szynowych podpisali 6 V wojewoda Jacek Kozłowski i marszałek Adam Struzik. 

więcej
Niemiecki transport z poważnymi problemami 
11 maja 2015 r.

Nasi zachodni sąsiedzi - którzy przy pomocy ustawy o płacy minimalnej, mającej rzekomo „zadbać” o polskich kierowców ciężarówek, postanowili tak naprawdę chronić swoje firmy transportowe (w tym tygodniu KE ogłosi zgodność tych przepisów z prawem unijnym) - mają duże kłopoty również z innymi gałęziami transportu.

więcej
Przeszło 8 mld zł na inwestycje w 2015 r. 
6 maja 2015 r.

W 2015 r. PKP PLK ogłosi przetargi na projekty inwestycyjne o łącznej wartości 11 mld zł. Każdego roku spółka chce przeznaczać na te cele około 8 mld zł, wliczając w to dofinansowanie z funduszy europejskich. Tym samym do 2023 r. planuje się wydać ponad 50 mld zł. Liczby te mogą imponować, zakres podejmowanych prac także, ale są również opóźnienia i problemy.

więcej
Doskonałe wyniki Eurotunelu w I kwartale 
1 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Eurotunnel poinformował o rekordowych wynikach transportu ciężarowego w marcu. W pierwszym kwartale roku 2015 liczba przetransportowanych samochodów ciężarowych wzrosła o 8%, przy czym operator zwiększył swój udział w rynku do poziomu 38,2%.

więcej
Powstaje linia kolejowa Olsztyn – Szymany 
17 kwietnia 2015 r.

Trwa budowa linii kolejowej Olsztyn – Szymany. Inwestycja będzie kosztować 61 mln zł i pozwoli w ciągu 45 min. dojechać ze stolicy Warmii i Mazur do lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, które ruszy w 2016 r.

więcej
Rekord prędkości pociągu 
17 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Jak podało Central Japan Railway Co., jego pociąg pobił rekord prędkości jadąc 590 km/h. Pociąg (na specjalnej poduszce magnetycznej) pobił rekord na testowym torze w prefekturze Yamanashi, w centralnej Japonii. 

więcej
Strata, która cieszy 
15 kwietnia 2015 r.

W ubiegłym roku spółka Przewozy Regionalne odnotowała stratę w wysokości 5,46 mln zł. To pięciokrotnie lepszy wynik niż początkowo zakładano i dziesięciokrotnie mniejsza strata niż ta osiągnięta w 2013 r.

więcej
Świdnik w dwa lata później 
25 marca 2015 r.

Tak dobrymi połączeniami z lotniskiem jak Lublin nie może pochwalić się chyba żadna inna aglomeracja miejska w Polsce. A mimo to, w ciągu całego ub. roku lotnisko w Świdniku obsłużyło niespełna 200 tyś. pasażerów, to jest o połowę mniej, niż wcześniej zakładano.

więcej
Metro pod Wisłą 
17 marca 2015 r.

W Dzień Kobiet, ze sporym opóźnieniem, otwarto w stolicy II linię metra, a dokładniej – jej centralny odcinek. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz powiedziała – z dużą przesadą – że kolejka zmieni całą Warszawę. Dobrze by się stało, gdyby metro przyczyniło się do poprawy komunikacji w mieście i zmieniło przynajmniej Pragę.

więcej
Tramwajowa nowa fala 
17 marca 2015 r.

Miliardy złotych na zakup setek nowoczesnych składów, budowa kilometrów nowych tras i rozwój inteligentnych systemów sterowania ruchem oraz systemów informacji pasażerskiej - środki z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 podtrzymają rewolucję tramwajową w polskich miastach.

więcej
Tramwajowy renesans 
16 marca 2015 r.

Kraków, Wrocław, Toruń, Łódź i Olsztyn to miasta, w których firma z Grupy KZN Bieżanów dała się już poznać z najlepszej strony. U źródła powstania spółki leży objęcie rynku tramwajowego specjalistyczną usługą zabudowy całych układów torowych.

więcej
Sosnowiec nadal inwestuje 
16 marca 2015 r.
Sosnowiec kontynuuje modernizację linii tramwajowych. Władze miasta chcą w latach 2015-20, by Tramwaje Śląskie przeznaczyły na ten cel aż 266 mln zł.więcej
Rekordowe wydatki na kolei 
9 marca 2015 r.

W 2015 r. znacząco wzrosną nakłady na inwestycje kolejowe. PKP PLK wyda 8,5 mld zł na remonty i modernizację infrastruktury. To blisko 1,5 mld zł więcej niż w roku ubiegłym. Spółka złożyła też pierwsze wnioski inwestycyjne na projekty z perspektywy unijnej 2014-2020, w ramach funduszu CEF, na ponad 10 mld zł.

więcej
Pierwsza taka akcja na polskiej kolei 
23 lutego 2015 r. | Aktualności TSL

W dniach 23-27 lutego każdy kto posiada ważny dowód rejestracyjny na samochód lub inny pojazd mechaniczny, będzie mógł zakupić 5-dniowy bilet na przejazdy w dowolnej relacji obsługiwanej przez Arriva za jedyne 1 zł.

więcej
Rozwiązanie umowy z wykonawcą modernizacji linii E59 
19 lutego 2015 r. | Aktualności TSL

PKP PLK zdecydowały o rozwiązaniu umowy z FCC Construcción na modernizację 32-kilometrowego fragmentu linii kolejowej E59 na odcinku Poznań – Czempiń.

więcej
Koniec sporu zbiorowego w PKP CARGO 
13 lutego 2015 r. | Aktualności TSL

W ramach prowadzonego dialogu pomiędzy zarządem spółki a stroną społeczną, w środę 11 lutego wypracowano porozumienie kończące spór zbiorowy w PKP Cargo.

więcej
Mniej wypadków z winy kolei 
2 lutego 2015 r.

PKP PLK poinformowała, że w 2014 r. trzy czwarte wypadków jakie wydarzyły się na kolei to zdarzenia na przejazdach kolejowych oraz z osobami przechodzącymi przez tory w miejscach zabronionych. W zeszłym roku liczba tych zdarzeń spadła o 14%, a ofiar zmniejszyła się o 4% - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy firmy.

więcej
Więcej artykułów czytaj w naszej gazecie! Zamów prenumeratę wydania papierowego!


« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 49-52/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus