LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lutego 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plPilotażowy pociąg intermodalny
Transport szynowy

Pilotażowy pociąg intermodalny

na trasie Świnoujście-Wrocław-Świnoujście

1 lutego 2018 r.   |  Wojciech Sobecki

W ostatnich dniach ubiegłego roku Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne (KPS) uruchomiło pierwszy pociąg intermodalny, który załadowany naczepami drogowymi pokonał trasę Świnoujście-Wrocław-Świnoujście. Był to pilotażowy przejazd, którego głównym zadaniem była weryfikacja wszelkich założeń organizacyjnych projektu.


Fot. KPS

Tego rodzaju przewóz był najprawdopodobniej pierwszym w historii przewoźnika kolejowego, który go zrealizował, zaangażowanych terminali, a także kolei w Świnoujściu. Powodzenie projektu otwiera nowe możliwości przewozowe, a przede wszystkim odzwierciedla realnie słynne hasło „tiry na tory”.

Czas na stały rozkład. W najbliższym czasie zostanie dokonana analiza i ocena tego projektu. Już teraz wiadomo, że organizacja całego łańcucha zostanie ulepszona, a „wąskie gardła” wyeliminowane. Następne pociągi pojadą już w stałym rozkładzie jazdy i powinny stać się alternatywą dla przewozów drogowych.

Pilotaż udowodnił, że przewóz kolejowy może być sprawnie przeprowadzony i bardzo szybki. Można więc przyjąć, że po zakończeniu modernizacji głównych szlaków kolejowych będzie to znakomita alternatywa dla przewozów samochodowych. Obecnie dla przygotowanego pociągu szukamy jeszcze dobrej nazwy - powiedział Andrzej Górnikiewicz z Kolejowego Przedsiębiorstwa Spedycyjnego.

Międzynarodowa współpraca. W przedsięwzięciu, oprócz zespołu Kolejowego Przedsiębiorstwa Spedycyjnego udział wzięli: Terminal Promowy Świnoujście, EuroTerminal Świnoujście, przewoźnik kolejowy Majkoltrans, Terminal Kontenerowy Schavemaker w Kątach Wrocławskich i przewoźnicy samochodowi Carmot oraz Mega Container. Nadawcą naczep była norweska firma Bring Linehaul, a wagony wypożyczyła szwajcarska Wascosa.« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 6-7/2019
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus