Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
24 września 2020 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plObwodnica Ostródy już "działa"
Transport drogowy

Obwodnica Ostródy już "działa"

28 grudnia 2017 r.   |  AS

Obwodnica Ostródy i dwie jezdnie z Olsztyna do Olsztynka dostępne dla kierowców.


Już w wigilię Bożego Narodzenia kierowcy mogli pojechać nowymi odcinkami dróg w woj. warmińsko-mazurskim. W okolicach Ostródy do udostępnienia zostają dwa, ok. 9-kilometrowe fragmenty S7 i DK16. Pierwsza z nich ominie Ostródę w kierunku północ-południe zaś „szesnastka”, choć tylko jedną nitką, w kierunku wschód – zachód. Równolegle kierowcy jadący z Olsztynka do Olsztyna pojechać mogą już 2-jezdniową trasą aż do powstającej obecnie obwodnicy stolicy Regionu.

S7 i DK16 omijają Ostródę. Od 22 XII kierowcy mogą jechać niemal całą obwodnicą Ostródy w ciągu ekspresowej siódemki dwoma jezdniami. Brakujący fragment to tymczasowy objazd w miejscu budowy mostu łukowy MS4 nad kanałem Pauzeńskim. Na tym obiekcie trwają jeszcze prace – układana jest warstwa izolacji.

Niedokończone prace na moście MS4 to efekt upadłości firmy, która jako podwykonawca budowała ten obiekt. Generalny wykonawca przejął obowiązki swojego podwykonawcy i kontynuował budowę mostu, jednak zaburzenie harmonogramu spowodowane odejściem podwykonawcy oraz zła pogoda sprawiły, że nie udało się w zamierzonym czasie dokończyć prac na tym obiekcie. W rezultacie przez kilka najbliższych tygodni na wysokości mostu MS4 będzie obowiązywała dotychczasowa organizacja ruchu, czyli objazd drogami lokalnymi o długości ok. 1 km.

Dostępna dla ruchu jest też jedna jezdnia obwodnicy Ostródy w ciągu DK16. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi niedokończone zostały prace na jednej nitce mostu, co spowodowało, że jezdnia pozostanie niedostępna do czasu zakończenia prac na obiekcie. Przewidujemy, że potrwa to do wiosny.

Obwodnica Ostródy w ciągu S7, od węzła Ostróda Północ do węzła Ostróda Południe, jest częścią inwestycji polegającej na budowie dwóch odcinków dróg o łącznej długości 18,4 km z czego 9,7 km w ciągu S7 i 8,7 km w ciągu DK 16. W ramach zadania wybudowano 9 wiaduktów drogowych, 5 mostów, 1 przejście dla pieszych pod drogą S7, przejścia dla zwierząt niezbędne dla bezpiecznej migracji zwierzyny. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższy na tym zadaniu obiekt mostowy w ciągu DK 16 o długości 677 m. Jest to obiekt typu extradosed, czteroprzęsłowy, o rozpiętości przęseł 132,5+206+206+132,5.

Będzie on prowadził drogę nr 16 nad głęboką rynną polodowcową jeziora Morliny, przez którą płynie Ornowska Struga oraz prowadzi droga gminna. Obiekt będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt. Drugim, co do wielkości mostem realizowanym w ramach tej inwestycji jest most nad Drwęcą i jej doliną, ul. Mazurską oraz linią kolejową. Ma on długość 561 m. Ciekawym obiektem jest również most łukowy nad Kanałem Pauzeńskim w ciągu S7 o długości 343 m. Podobną długość (340 m) ma most nad terenem bagiennym wzdłuż Jeziora Pauzeńskiego. 108 m długości ma z kolei most nad akwenem znajdującym się na terenie ogródków działkowych „Nenufar”.

Kończąca się inwestycja o wartości 1,3 mld zł polegała na budowie odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Powstały dwa węzły drogowe - „Ostróda Północ” na przecięciu z drogą wojewódzką nr 530 i „Ostróda Południe” na skrzyżowaniu z DK 16. Wraz z budową odcinka S7 została zrealizowana w ciągu drogi krajowej nr 16 obwodnica Ostródy od skrzyżowania z DK 15 w rejonie miejscowości Ornowo do węzła „Ostróda Południe”. Obwodnica Ostródy ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Bez skrzyżowań między Olsztynem a Olsztynkiem. Mobilizacja wykonawcy i pomyślny przebieg kontroli WINB pozwoliły na udostępnienie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia drugiej jezdni drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek.

Tym samym kierowcy będą mogli korzystać z docelowego przekroju drogi, jednak do czasu zakończenia wszystkich prac poza głównym ciągiem drogi nie będzie ona miała klasy S. Wprawdzie dostęp do drogi będzie możliwy tylko poprzez węzły, to jednak maksymalna dopuszczalna prędkość będzie taka jak dla dwujezdniowej drogi klasy GP, czyli 100 km/h. Czasowo, ze względu na toczące się prace, mogą się pojawiać ograniczenia prędkości do 70 km/h. Dokończenia będzie jeszcze wymagał kilkusetmetrowy odcinek tej drogi na styku z budowanym aktualnie w ramach południowej obwodnicy Olsztyna węzłem Olsztyn Południe.

Inwestycja polegała na budowie 13,3 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S51 wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Powstały dwa węzły drogowe – „Stawiguda” i „Gryźliny”. Budowany odcinek drogi S51 dowiązany będzie do węzła Olsztyn Południe, zaprojektowanego w ciągu południowej obwodnicy Olsztyna. Koniec odcinka znajduje się w okolicy miejscowości Ameryka, na styku z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S51.

Dzięki wybudowaniu S51, stolica regionu – Olsztyn uzyskała bezpośrednie połączenie z resztą kraju poprzez sieć dróg ekspresowych i autostrad.

[ GDDKiA ]


Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA


« powrót
Biuro Brokerskie Omega